در بازار خرید و فروش انواع ورق های فولادی، با دو عبارت "ورق گرم" و "ورق سرد" رو به رو می شویم. هر یک از این ورق های فولادی، تعریف خاصی دارند و برای یک هدف، طراحی و تولید می‌شوند. روش های تولید انواع محصولات فولادی با یکدیگر متفاوت است. با توجه به نوسانات بازار آهن آلات و فولاد در راستای تغییر قیمت های ارز در بازار جهانی، در اختیار داشتن یک فهرست به صورت روزانه که قیمت ورق گرم و ورق سرد را نشان می دهد، بسیار ضرورت دارد.

عوامل مؤثر بر قیمت ورق گرم در این مطلب قرار داده شده است. همچنین دانستن قیمت روز، در تعداد و حجم مبادلات انواع ورق فولادی دخالت دارد. مسائل زیادی در نرخ این مصالح فولادی تاثیر گذار هستند که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم، اما در ابتدا لازم است تعریف ساده ای از شیت های گرم فولادی داشته باشیم.

 معرفی شیت های گرم و کاربردهای آن ها

ورق گرم یکی از انواع محصولات فولادی است. همان طور که از نام این محصول بر می ‌آید، محصولات فولادی گرم در اثر فرآیندی با نام "نورد گرم" تولید می‌ شوند. همچنین این محصولات با نام ورق سیاه نیز شناخته می شوند که به علت ظاهر کدر و مات آن ها این گونه نام گذاری شده اند. تحمل کردن دمای بالا برای تبدیل به محصول مورد نظر، سبب کدر شدن ظاهر و سخت شدن سطح این فولادها می شود.

فرآیند نورد گرم به این صورت انجام می شود که شمش های فولادی در کوره های ذوب فولاد، حرارت داده می ‌شوند و پس از عبور از غلطتک ها با فشار و حرارت زیاد، به ورق های نازک با ضخامت استاندارد تبدیل می گردند. بخش هایی که از خط تولید خارج می‌شود، ورق گرم نام داشته و در نهایت، به صورت کلاف پیچیده می شوند. در این فرایند، درجه حرارتی بیشتر از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد به شمش های فولادی وارد می‌ شود. غلتک ها در فرآیند تولید، همواره در حال چرخش هستند. در انتهای خط تولید از آب برای خنک کردن ورق های کلاف شده و دستگاه چرخان استفاده می شود.

با توجه به مسائلی که در قسمت بالا درباره تولید شیت های گرم اشاره کردیم، در طول فرآیند این مصالح فولادی، معمولاً آب و انرژی زیادی مصرف می ‌شود. هزینه ‌های تأمین انرژی، دستمزد کارگران و هزینه های خرید شمش اولیه، بر نرخ ورق سیاه تأثیر دارند. با تمام این توضیحات، این محصولات بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه هستند و دوام و استحکام بالایی دارند.

از مهم ترین کاربرد ورق های فولادی گرم می توان به تجهیزات و سازه‌ های ساختمانی، پروفیل های صنعتی و لوله های نفت و گاز اشاره کرد. همچنین آلیاژهای شیت های گرم در صورت اسیدشویی برای تولید ورق های سرد و روغنی نیز استفاده می شوند؛ در نتیجه برای خرید ورق روغنی باید به هزینه مواد اولیه فولادهای سیاه توجه داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر درباره ورق روغنی میتوانید به مقاله ورق روغنی چیست مراجعه کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت ورق سیاه

شیت های سیاه بر اساس عوامل مختلفی مانند وضعیت بورس، نوسانات اقتصادی، نرخ شمش آهن، مشکلات سیاسی، نرخ دلار و ... قیمت گذاری می شوند، اما قیمت هر کدام از انواع آن ها با یک دیگر متفاوت است. آن ها بر اساس مشخصات ظاهری، عناصر آلیاژی موجود، کاربرد، کیفیت و گرید به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. یکی از عوامل اثر گذار بر نرخ محصولات گرم، قیمت اسلب فولادی می باشد که پایه تولید آن ها است. در ادامه به بررسی انواع ورق های سیاه می پردازیم تا درک بهتری از عوامل مؤثر بر هزینه آن داشته باشید.

انواع شیت های سیاه با توجه به اندازه ‏

همان طور که اشاره کردیم با توجه به کاربردهای عظیم و بیشتر صنعتی محصولات گرم، آن ها از نظر ابعاد و اندازه نیز انواع مختلفی دارند. همچنین از نظر نحوه عرضه به بازار به دو صورت رول و شیت تولید می شوند. هر کدام از آن ها کاربردهای متفاوتی را به خود اختصاص می دهند و مزایا و معایبی دارند.

ورق های سیاه کلاف یا رول

به طور کلی ورق های گرم به صورت رول وارد بازار آهن آلات می شوند که ضخامت آن ها بین 5/1 تا 15 میلی متر متغیر می باشد. همچنین عرض های این محصولات متفاوت بوده و در اندازه های 1، 25/1، 5/1 و 2 متر تولید و عرضه می شوند. در فرآیند برش کاری لیزری، فرم رول بر اساس نیاز مشتری و ابعاد مورد نظر به صورت ورق های یک تکه برش کاری می شود. به دلیل داشتن همین مزیت است که از محصولات گرم برای کاربردهای غیر استاندارد نیز استفاده می شوند. همان گونه که مشخص است هر چه به محصولات با ابعاد بزرگ تری نیاز باشد، قیمت آن ها بیشتر خواهد شد.

ورق های  سیاه به صورت شیت فابریک

همان طور که اشاره کردیم ضخامت ورق های سیاه بین 5/1 تا 15 میلی متر است، اما در مواردی نیاز به استفاده از شیت های سیاه با ضخامت بیشتر از 15 میلی متر می باشد که در این صورت به شکل شیت های فابریک و در ابعاد 1*2، ‏‏1.5*2.5، 1*6، 1.5*6، 2*6 و 2*12 متر به بازار عرضه می‌شوند.

با این حال اگر اندازه های ذکر شده برای کاربرد مورد نظر خریدار مناسب نباشد، بهتر است از خدمات برش و فرمینگ استفاده شود. لازم به ذکر است قبل از خرید، استفاده ای که قرار است از محصول داشته باشید را برای کارشناس فروش آن مجموعه شرح دهید؛ زیرا عملیات های مختلف در صنایع بر خرید و هزینه محصولات فولادی تأثیر به سزایی دارند.

انواع ورق سیاه با توجه به آلیاژ ‏

محصولات سیاه به آلیاژهای مختلفی تقسیم می شوند. هر کدام از این آلیاژها، عناصر مختلفی در درون خود دارند که این ترکیبات سبب تغییرات فراوانی در ویژگی ها، کاربرد، ظاهر و کیفیت آن ها می شود. از جمله مهم ترین آلیاژهای ورق سیاه می توان به دو نوع معمولی و صنعتی اشاره کرد. گرید نوع معمولی این محصولات با نام ورق ST37 در بازار معرفی می شود که کاربردهای زیادی را خصوصاً در صنعت ساخت و ساز به خود اختصاص می دهند. گرید ST52 دارای درصد کربن بیشتری است و سختی بالایی دارد و از جمله ورق های صنعتی سیاه شناخته می شود.

همچنین برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله تفاوت ورق st37 و st52 مراجعه کنید.

‏شیت های سیاه معمولی یا آلیاژ ‏ST 37

‏فولاد ST37 که به نام گرید سیاه معمولی یا فولاد نرمه و ورق آهن نیز در بازار شناخته می شود، در دسته آلیاژهای کم کربن قرار داشته و خواصی که دارد سبب محبوبیت بیشتر آن می شود. از جمله ویژگی های منحصر به فرد ورق ST37 می توان به قابلیت جوش پذیری و استحکام بالا اشاره کرد. بیشترین کاربرد این محصول در ساخت انواع پروفیل سبک و ساختمان سازی می باشد.

شیت های سیاه صنعتی یا آلیاژ ‏ST 52

‏به طور کلی نام اختصاری ST نشان دهنده میزان تنش نهایی یا سختی بر حسب کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. در نتیجه می توان گفت ورق صنعتی سیاه ST52 با داشتن درصد کربن بالاتر از درجه سختی بیشتری نیز برخوردار می باشد. لازم به ذکر است در ترکیب این محصول از عناصر آلیاژی دیگری هم برای ایجاد خواص مختلف استفاده می شود.

از جمله این عناصر می توان به منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیسیم و... اشاره کرد. ابعاد و مشخصات این محصول به گونه است که بیشتر در مصارف سنگین و صنعتی قابل استفاده است، اما در بازار ممکن است گاهی اوقات به جای آلیاژ ST37 نیز از آن استفاده شود. به طور مثال تولید پروفیل های بالا، به کارگیری آن در صنایع عظیم صنعتی مانند پتروشیمی، ساخت مخزن و کشتی سازی از مهم ترین کاربردهای آلیاژ صنعتی ST52 است.

مقایسه محصولات گرم و سرد

انواع ورق سیاه در مقایسه با ورق سرد، کیفیت پایین تری دارند و ارزان تر هستند. دلیل آن هم فراوری شمش فولادی در اثر حرارت زیاد است. زمانی که شمش فولادی حرارت داده می شود، به شکل ورق درمی‌آید؛ مجدداً باید ابعاد اندازه و ضخامت آن تنظیم شود. در این راستا، انرژی زیادی مصرف می شود و مجدداً باید استانداردها رعایت شوند؛ میزان نوسانات در این مرحله بسیار زیاد است، بنابراین کیفیت اندکی کم می شود.

همچنین شیت های سرد فولادی در اثر اعمال فشار و کشش بر روی شمش های فولادی بدون نیاز به حرارت تولید می شوند؛ بنابراین سطح براق تری دارند. ورق گرم فولادی، سطح تیره تری دارد، از این رو به آن ورق گرم گفته می‌شود. از نظر شکل ظاهری نیز می توانید این دو محصول را به راحتی از یک دیگر تشخیص دهید؛ زیرا محصولات سرد یا روغنی سطح شفاف و براق تری دارند؛ مگر این که آلیاژهای کلاف گرم را اسیدشویی کنند.

جمع بندی

در این مطلب محصولات گرم و عوامل اثرگذار بر قیمت آن ها توضیح داده شد. البته لازم به ذکر است نرخ این محصولات به تنهایی در نرخ گذاری دیگر محصولات از جمله شیت های پوشش دار اثر دارد. به طور مثال در صورت ایجاد نوسان در هزینه محصولات گرم، قیمت ورق قلع اندود نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. با این وجود از جمله مهم ترین عوامل در تعیین قیمت ورق سیاه وضعیت بورس، تورم های اقتصادی، نرخ شمش فولادی، انواع محصولات گرم، آلیاژها و ... می باشند.