در علم اقتصاد قیمت ها و در واقع تورم منبعث از دو عامل کلی است یکی رویکرد اقتصادی دولت و افزایش نقدینگی و در مجموع سیاست های انبساطی دولت، کاهش ارزش ریال، حذف ارز نیمایی، افزایش دستمزد و خدمات می باشد. با ورود نقدینگی یکی از بازارهایی که متاثر می گردد مسکن و زمین هست، اما یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن می توان به افزایش قیمت تمام شده و نهاده ها و مصالح ساختمانی اشاره نمود. در این مقاله سعی شده است به میزان و سهم افزایش قیمت نهاده ها به خصوص قیمت ورق روغنی، فولاد، ورق آهن، گالوانیزه، رنگی، پروفیل، ورق سیاه و میلگرد و تیرآهن در میزان افزایش قیمت ها اشاره نمود. لازم به ذکر است.

نقش مصالح فولادی در قیمت مسکن

به طور کلی یکی از مهم ترین عواملی که در ایجاد نوسانات برای ساختمان ها اثر دارند، می توان قیمت مصالح فولادی را نام برد. نوسانات اقتصادی و سیاسی، نرخ دلار، شمش آهن و ... نیز در این موضوع مؤثر می باشند. برخی از مصالح فولادی صرفاً برای استفاده در صنعت ساخت و ساز به کار برده می شوند که از جمله آن ها می توان به ورق های شیروانی اشاره کرد؛ در نتیجه قیمت ورق شیروانی در برآورد هزینه های ساخت ساز نیز اثر دارد. محصولات گالوانیزه و شیروانی برای سقف ساختمان ها و سوله ها به کار برده می شوند.

همان طور که می دانید ساختمان ها از خانه ها و پارکینگ های اتومبیل همگی وابسته به استحکام مصالح فولادی می باشند. از این آلیاژ برای سقف ها و روکش فلزی دیوارهای خارجی استفاده می شود. همچنین پیش بینی می شود که جمعیت جهان در 30 سال آینده حدود 2 میلیارد افزایش پیدا کند. در حال حاضر از 7/7 میلیارد و در سال 2050 9/7 میلیارد، این امر با گسترش شهر نشینی همراه خواهد بود که در پی خود پیشرفت تکنولوژی و بهبود ویژگی های فولادی را در بردارد.

از ویژگی هایی که آهن و فولاد را به محصولات محبوب اکثر صنایع تبدیل کرده است، می توان به مقرون به صرفه بودن آن، در دسترس بودن، ایمنی، نصب راحت، طول عمر بالا، مقاومت در برابر انواع شرایط آب و هوایی، استحکام کششی و ... اشاره کرد. میلگردهای فولادی ساده و آجدار امروزه کاربرد بسیاری در صنعت ساخت و ساز داشته و در نتیجه قیمت آن ها تأثیر به سزایی در هزینه ساخت دارد.

از کاربردهای دیگر محصولات فولادی در سایر صنایع می توان به خودروسازی، ماشین آلات سنگین، پتروشیمی، ساخت کانتینر، بسته بندی مواد غذایی، تولید لوازم خانگی، نفت و گاز، تولید بشکه های فلزی و ... اشاره کرد. امروزه به جز نرخ میلگرد و تیرآهن که اکثراً در کارخانه فولاد ذوب آهن اصفهان تولید می شوند، قیمت روز ورق گالوانیزه و فولاد ضد زنگ تأثیر به سزایی در افزایش یا کاهش قیمت ساختمان ها دارد.

حتما بخوانید:کاربرد ورق گالوانیزه در ساختمان سازی

از جمله ویژگی مهم این محصولات می توان مقاومت حرارتی فوق العاده فولاد ضد زنگ و مقاومت فولاد گالوانیزه در برابر عوامل تهدید کننده فولاد را نام برد. از دیگر محصولاتی که در صنعت ساخت و ساز به کار برده می شود، ورق ST37 و ساندویچ پانل ها می باشند. در ادامه بیشتر با ورق های فولادی و ساندویچ پانل ها مطالبی قرار داده شده است تا درک بهتری از تأثیر هزینه آن ها بر ساختمان سازی داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر به مقاله ساندویچ پانل چیست مرجعه کنید.

 نقش ورق های فولادی در گرانی سازه های ساختمانی

همان طور که اشاره کردیم شیت های فولادی که شامل فولاد سیاه یا ورق نورد گرم  Hot rolled steel plate، شیت های روغنی  Cold rolled steel plate، گالوانیزه و رنگی فولادی می باشند، در ساختمان سازی کاربرد دارند و دامنه استفاده از آن ها در بنیادی ترین بخش های ساختمان سازی نظیر فونداسیون تا مرحله نازک کاری ساختمان و ساخت تجهیزات ساختمانی توسعه پیدا کرده است.

باید گفت ورق آهنی و ساخت اسکلت فلزی یکی از اشکال اساسی در ساختمان سازی است؛ برخی از قسمت های ساختمان مانند آسانسور، دود کش ها، محفظه ها، پروفیل  و درب و پنجره و کانال کولر از ورق آهن، گرم و گالوانیزه  بوده و همچنین ماشین آلاتی مانند جرثقیل و ماشین های حمل و نقل لوازم ساختمانی، اجزایی از شیت های آهنی را در خود جای داده اند.

همان گونه که اشاره شد، محصولات فولادی در حدود 15 تا 20 درصد از هزینه های ساختمانی را تشکیل می دهند و با توجه به این که قیمت آن متأثر از قیمت های جهانی فولاد و ارز می باشد، با افزایش این عوامل هزینه ساخت و ساز نیز افزایش می یابد. با این حال در ماه‌ های اخیر علیرغم کاهش 30 درصدی قیمت های جهانی محصولات فولادی و تثبیت قیمت ارز در بازه 50 تا  60 هزار تومانی، هزینه مسکن به علت عوامل اساسی دیگر همچون تورم انتظاری ناشی از رشد نقدینگی و تورم کلی جامعه به نوعی اثر کاهشی قیمت فولاد ورق را خنثی نموده است.

همچنین علیرغم کاهش قیمت روز ورق سیاه، میلگرد و پروفیل قیمت مسکن کاهش چندانی نداشته و در رکوردی موقت فرو رفته است و همه به نوعی منتظر تعیین و تکلیف سیاست های کلان جامعه و رفع تحریم ها هستند. در مجموع همان طور که اعلام گردید با توجه به حجم پایین ورق در متراژ ساخت تأثیر چندانی در گرانی مسکن ندارد و بیشتر تورم مسکن ناشی از سیاست های کلان و افزایش نقدینگی و افزایش قیمت دلار می باشد که با این حال منجر به افزایش قیمت زمین، تورم، مصالح سطح دستمزد و خدمات می گردد. همچنین در نهایت باعث خنثی سازی کاهش قیمت های فولاد و مصالح در بازار جهانی می گردد.

نوسانات مصالح فولادی

با توجه به طرح و برنامه دولت مبنی بر تولید یک میلیون مسکن و همچنین افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر ، لازم است تا به طور تخصصی تر به این مبحث پرداخت. بر اساس آخرین پروانه های صادر شده بیش از ۷۰ درصد پروانه های ساخت و ساز، مربوط به ساختمان های با بتن آرمه بوده که عمده مصرف آن میلگرد و پروفیل فولادی بوده و مابقی 30 درصد شامل اسکلت فلزی و تیرآهن بوده است.

بر این اساس و با یک ضرب و تقسیم ساده مشخص می گردد که رکود و رونق مسکن تأثیر مستقیمی بر تولید محصولات طویل همچون میلگرد،  تیرآهن و پروفیل دارد و معمولاً اسکلت فلزی که عمده مصرف آن ورق سیاه می باشد، کمتر و در حدود 12تا 20 درصد حجم ساخت و ساز را تشکیل می دهد. با این وجود و با بررسی های کارشناسی صورت پذیرفته  میانگین مصرف محصولات فولادی از جمله ورق های سیاه، گالوانیزه و ... در ساختمان اسکلت فلزی  برابر با ۶۰ کیلوگرم در هر مترمربع می باشد که  با در نظر گرفتن حدود هزینه های ساخت فعلی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از هزینه های ساخت را در بر می گیرد.

ورق های گالوانیزه کرکره ، یک نوع پوشش ساختمانی است که به صورت یک ورق فولادی در قالب فرمینگ های مختلف  قرار می‌گیرد. این ورق‌ها که غالبا از فولاد ساخته می‌شوند باافزایش قیمت ورق کرکره می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر گرانی مسکن داشته باشد. زیرا ورق کرکره به عنوان یکی از مواد ساختمانی اساسی برای ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی استفاده می‌شود و در انواع مختلف به فروش می رسد.

شرکت آهن اینفو با داشتن انواع ورق کرکره کارخانجات مختلف در ابعاد و رنگ های مختلف همواره آماده است تا بهترین کیفیت ورق های کرکره را به مشتریان خود ارائه دهد که برای اطلاع از قیمت های لحظه ای آن می توانید با شماره ۰۹۱۳۵۶۵۴۶۲۰ تماس حاصل کنید.

ساندویچ پانل ها

همان طور که اشاره کردیم فلزات طی فرآیندهای مختلف به محصولاتی تبدیل می شوند که قیمت آن ها تأثیر به سزایی در هزینه ساخت و ساز دارد. از جمله این مصالح که برای پوشش دیوار و سقف نیز به کار برده می شود و دارای چند لایه می باشد، ساندویچ پانل ها می باشند. آن ها بر اساس لایه ها و نیروهای سازه به وسیله اسکلت فولادی حمل می شوند. ساندویچ پانل ها بر اساس عایق های حرارتی به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

 •          EPS  پلی استایرن
 •           پشم معدنی
 •           پلی اورتان PIR یا پلی ایزوسیانورات

نکته مهم این که عایق های حرارتی عمدتاً از لحاظ عملکرد و مقاومت در برابر آتش متفاوت هستند.

کاربرد ساندویچ پانل ها

بیشترین به کارگیری از ساندویچ پانل در سازه ‌هایی با کاربری ‌های زیر می باشد:

 •                   سوله و سازه ‌های صنعتی
 •                   انواع سردخانه ‌ها در مقیاس بزرگ و کوچک
 •                   انبارها و سالن ‌های ذخیره‌ سازی
 •                   آشیانه هواپیما و سایر کاربری‌ های فرودگاهی
 •                   استادیوم‌ های ورزشی و سالن ‌های اجتماعات
 •                   ساختمان ‌های میادین تره‌ بار
 •                   سازه‌ های صحرایی (بیمارستان، درمانگاه، اقامتگاه)
 •                   پروژه‌ های انبوه‌ سازی
 •                  ساختمان‌ های تک واحدی و ویلایی

همان طور که اشاره کردیم، ساندویچ پانل ها به عنوان یک متریال مدرن و ساخته شده بر اساس تکنولوژی های به روز، به طوری طراحی شده اند که در صنعت ساختمان سازی می توانند کاربردهای مختلفی را به خود اختصاص دهند؛ به همین دلیل توضیحات مختصری درباره آن دادیم تا درک بهتری از تأثیر قیمت آن در ساخت و ساز داشته باشید.

جمع بندی

در این مطلب تأثیر مصالح فولادی بر برآورد هزینه کلی ساخت و ساز توضیح داده شد. با این وجود علاوه بر تأثیر مواد اولیه ساخت و ساز مانند ورق های فولادی، فولاد ضد زنگ، ساندویچ پانل ها، سقف های شیروانی و فولاد گالوانیزه، میلگرد و تیرآهن دیگر موارد مانند وضعیت بورس، نرخ ارز، مشکلات اقتصادی و سیاسی نیز بر گرانی مسکن مؤثر می باشند و بهتر است قبل از شروع هر پروژه، برآورد کاملی از هزینه لازم برای مصالح و متریال، ماشین های حمل و نقل، دستمزد کارگران، پیمانکاران و ... داشته باشید.