انتخاب از بین انواع مختلف ورق های فلزی موجود در بازار، اولین مانعی است که باید از آن عبور کنید. شیت های فلزی در بازار، هر کدام ترکیبات متفاوتی دارند و همین مورد سبب می شود که کاربردهای زیادی داشته باشند و عملیات های مختلفی را به خود اختصاص دهند. دو دسته گسترده از شیت فلزی وجود دارد که به نام های آلیاژهای آهنی و آلیاژهای غیر آهنی شناخته می شوند. درک مزایا و معایب هر نوع، کلید انتخاب شیت فلزی مناسب برای کسب و کار شما می باشد. به عنوان مثال، فولاد گالوانیزه برای کاربردهای در فضای باز استفاده می شود. خرید محصول مناسب، نه تنها برای دوام، بلکه به دلیل مقرون به صرفه بودن آن نیز حائز اهمیت است.

تغییر ورق فولادی و ساخت قطعات و ابزارها، کار آسانی نیست. شما به کارگران فنی نیاز دارید که مهارت کافی در کار با شیت فلزی را داشته باشند. قابلیت برش کاری و خم شدن ورق های فولادی به اشکال مختلف، آن را برای کاربردهای تجاری، مسکونی و صنعتی مناسب می سازد.

اگرچه شما می توانید ورق فولادی را تقریباً از هر شرکت فروش فولاد یا فروشگاه های خرده فروشی ورق خریداری کنید، اما این متریال، ارزان نیست. کاربردهای ورق سیاه، ورق گالوانیزه، ورش روغنی و ورق اسید شویی فولادی بسیار گسترده هستند اما اگر به دنبال قیمت های ارزان تر هستید، شیت های برنجی یا مسی را می توانید تهیه کنید. درست است که این محصولات از ویژگی های ارزشمند ورق های فولادی برخوردار نمی باشند؛ اما خواصی دارند که می توانند در برخی کاربردها مناسب باشند.

همچنین بخوانید:کاربرد ورق سیاه

بررسی انواع محصولات فولادی مهم

بررسی شیت های نورد گرم

اولین محصول فولادی به دست آمده طی فرآیند نورد گرم، ورق سیاه یا گرم می باشد که در دمای بالایی تولید می شود. برای خرید ورق سیاه بهتر است بدانید این محصول به علت قرار گرفتن تحت دمای زیاد، ظاهر درخشان و صیقلی ندارد و از این رو مقرون به صرفه است. شیت های گرم به دو دسته معمولی و صنعتی تقسیم می شوند که هر کدام گرید ها و در نهایت کاربردهای خاصی را به خود اختصاص می دهند. مهم ترین و کاربردی ترین محصول ورق گرم، گرید ST37 می باشد که با توجه به قرار گرفتن در دسته معمولی، در موارد زیادی استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای ورق سیاه می توان به صنایع عظیم، خودروسازی، پتروشیمی و ... اشاره کرد. همچنین این محصولات بیشتر در فضاهایی به کار برده می شوند که ظاهر کار اهمیت چندانی نداشته باشد. با این حال در صورت لزوم و برای استفاده از آن ها به عنوان مواد اولیه ورق های سرد، آن ها را اسیدشویی می کنند تا ظاهری صاف و یکدست داشته باشد. لازم به ذکر است مهم ترین ویژگی ورق سیاه، مقاومت بالای آن می باشد.

بررسی شیت های نورد سرد

ورق های فولادی طی فرآیند نورد سرد به شیت های سرد یا روغنی تبدیل می شوند. این محصولات نیز بر اساس گریدهای خود، کاربردهای خاصی را در بر می گیرند، اما مهم ترین نکته این است که ورق های روغنی تاریخ انقضا دارند و پوشش روغنی بر روی آن ها پس از مدتی از بین می رود و ممکن است دچار زنگ زدگی و خوردگی شوند. از مهم ترین کاربردهای شیت های سرد می توان به مواد اولیه برای تولید ورق گالوانیزه اشاره کرد. خرید ورق گالوانیزه با کیفیت کاملاً بسته به برند سازنده و روش تولید آن دارد که قیمت ورق گالوانیزه کاشان امروز را میتوانید در وبسایت ما نیز مشاهده کنید.

بررسی اسلب  های فولاد

اسلب یا در اصطلاح بازاری، تختال یکی از محصولات فولادی نیمه ساخته با سطح مقطع مستطیلی شکل می باشد که در کارخانه های سازنده ورق فولادی به کار برده می شود. به عبارتی دیگر مهم ترین ماده اولیه برای تولید ورق های فولادی اسلب یا تختال می باشد؛ به همین علت قیمت اسلب فولادی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان آهن آلات بسیار حائز اهمیت است.

بررسی شیت های گالوانیزه

همان طور که پیش تر اشاره شد، ورق گالوانیزه یک محصول ثانوی به دست آمده از ورق سرد می باشد. با این حال دو روش کلی برای تولید شیت های گالوانیزه وجود دارد که شامل الکترو گالوانیزه و غوطه وری گرم می باشد. در ایران به علت نداشتن تکنولوژی پیشرفته و داشتن توجیح اقتصادی محصول نهایی، از روش دوم و قدیمی تر یعنی غوطه وری گرم استفاده می شود. از جمله مهم ترین ویژگی های فولاد گالوانیزه می توان به مقاومت فوق العاده آن در برابر عوامل تهدید کننده فولاد یعنی آب و رطوبت اشاره کرد؛ در نتیجه استحکام زیادی در برابر زنگ زدگی و خوردگی داشته و از این رو کاربرد های زیادی را به خود اختصاص می دهد.

از مهم ترین کاربردهای ورق گالوانیزه می توان به صنعت های خودروسازی، ساخت و ساز و تولید لوازم خانگی اشاره کرد. همچنین این محصول دارای انواع مختلف شیروانی، رنگی و ... می باشد. قیمت ورق شیروانی ۶ متری به علت استفاده زیاد در صنعت ساخت و ساز اهمیت بسیاری برای سازندگان دارد و یکی از فاکتور های مهم برای خرید میباشد که در وبسایت آهن اینفو قیمت آن به صورت روزانه آپدیت میشود.

نکات مهم برای انتخاب بهترین ورق فولادی

قیمت ورق فولادی در بازار

به طور کلی یکی از مهم ترین عوامل در خرید ورق های فولادی، انتخاب محصول و عوامل مؤثر بر قیمت آن می باشد. به طور مثال برای خرید یک شیت روغنی باید راهنمای خرید ورق روغنی را مطالعه نمایید. محصولات فلزی با داشتن ترکیبات آلیاژی متفاوت، کاربردهای خاصی دارند و شما باید بدانید برای چه کاربردی از کدام نوع استفاده کنید.

به طور مثال در مصارف ساختمانی بیشتر از ورق سیاه و گالوانیزه استفاده می شود. با این وجود فولاد های ضد زنگ نیز بهترین انتخاب هستند؛ زیرا از مقاومت بالایی برخوردارند. از جمله مهم ترین عوامل اثرگذار بر قیمت ورق فولادی در بازار می توان به تورم های اقتصادی، نرخ روز اسلب فولادی، مواد اولیه، کارخانه سازنده و ... اشاره کرد.

مقدار مورد نیاز صنعت خود را تعیین کنید

برای هر صنعت و کاربردی ابتدا باید بدانید چه مقدار از ورق فولادی با چه ابعاد و اندازه ای را خریداری نمایید. برخی از این محصولات پس از گذشت مدتی خواص خود را از دست می دهند و دیگر کیفیت اولیه را ندارند. به طور مثال برای نگهداری فولاد گالوانیزه باید اهمیت بسته بندی ورق های گالوانیزه را مطالعه نمایید.

بنابراین با برآورد پروژه می توانید ابعاد مورد نیاز خود را سفارش دهید و با اطمینان خاطر کامل از آن استفاده کنید، بدون این که نگران نگهداری آن باشید. با درک نیازها و مشخصات پروژه، شما به آسانی می توانید مقدار دقیق ورق فلزی مورد نیاز خود را محاسبه کنید. فقط در صورتی که از استفاده همه حجم آن ها مطمئن هستید ورق ها را به صورت عمده خریداری کنید.

لازم به ذکر است از آن جایی که ورق فلزی به راحتی در دسترس است، نیازی به خرید فله ای و انبار کردن آن ها در کارگاه نیست؛ زیرا هر زمان که به آن نیاز داشتید می توانید خریداری نمایید.

قبل از خرید، قیمت ها را مقایسه کنید

این واقعیت که شرکت های فروش ورق های فولادی، این متریال را ذخیره می کنند، به معنای رقابت بیشتر بین فروشندگان است. از آنجایی که ورق ها یک کالای گران محسوب می شوند، تفاوت قیمت از یک شرکت به شرکت یا فروشنده دیگر ممکن است خیلی مشخص نباشد.

با این حال، اگر می توانید کیفیت مشابه ورق فولادی را با قیمت کمتر از شرکت دیگری تهیه کنید، خریدتان منطقی است. به علاوه به خاطر داشته باشید که کیفیت را با قیمت ورق فولادی اشتباه نگیرید. حتی اگر تفاوت قیمت ناچیز باشد، صرفه جویی افزایش می یابد، به خصوص اگر پروژه شما به ورق فولادی با حجم زیاد نیاز داشته باشد.

ورق های فولادی را از قراضه فروش ها نخرید!

ورق های فلزی که توسط قراضه فروش ها ارائه می شود، ممکن است ارزان باشند، اما خرید آن اشتباه بزرگی است؛ زیرا کیفیت را با مواد ارزان قیمت نامرغوب معامله می کنید. همیشه از تامین کنندگان قابل اعتمادی که ورق فلزی با کیفیت بالا را می فروشند، خرید کنید

همچنین اگر از یک فروشنده معتبر، ورق ها را بخرید، حمل و نقل رایگان را برای ارسال فولادها به محل مورد نظرتان خواهد داشت. با خرید ورق ها از فروشندگان ضایعات، تنها هزینه بیهوده کرده اید و هیچ تضمینی برای کیفیت آن ها وجود ندارد.

ورق فولادی با کیفیت، گران قیمت است. اختصاص دادن هزینه بیشتر برای خرید ورق های فلزی همراه با کیفیت خوب، به این معنی است که دیگر نیازی نیست نگران دوام آن ها باشید؛ زیرا کیفیت فوق العاده ای دارند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هنگام خرید ورق فلزی، کیفیت و نه هزینه باید اصل عملکرد شما در خرید باشد.

همچنین هدفی که برای آن، ورق های فولادی را خریداری می کنید نیز در تعیین نوع مناسب ورق فلزی نقش کلیدی دارد. همچنین حجم پروژه شما، مقدار ورق فلزی را که باید تهیه کنید را نشان می دهد.

جمع بندی

در این مطلب نکات مهم برای خرید محصولات فولادی شرح داده شد. انواع ورق های فولادی هر کدام بسته به نوع و کاربردشان خریداری می شوند و از دیگر نکات خریداری آن ها مربوط به ابعاد مورد نیاز برای خرید می باشد. در هر پروژه باید مقدار مورد نیاز شیت های فولادی تعیین شود و سپس برای خرید آن ها اقدام ها صورت گیرد.