کلاف های فولادی طی فرآیند نورد سرد و گرم به انواع محصولات و زیر مجموعه های آن ها تبدیل می شوند. ورق سیاه که از روش نورد گرم به دست می آید؛ ابتدا اسیدشویی شده، به ورق روغنی و سپس به فولاد گالوانیزه تبدیل می شود. در نهایت این محصول رنگ آمیزی شده و ورق رنگی حاصل خواهد شد. در مواردی آن ها تحت فرآیند رول فرمینگ قرار گرفته و ورق های شیروانی به دست می آیند.

محصولات گالوانیزه رنگی از جمله پر طرفدارترین و محبوب ترین محصولات در صنایع مختلف خصوصاً ساختمان سازی می باشند. آن ها در فرایند تولید در دستگاه های رول فرمینگ قرار می گیرند و طرح های مختلفی را ارائه می دهند. یکی از ابتدایی ترین و محبوب ترین طرح های رایج این فلزات که در صنعت ساختمان سازی نیز کاربرد ویژه ای دارد، ورق کرکره ای سینوسی رنگی می باشد. استفاده از این شیت در اغلب سقف های منازل کاربرد دارد؛ زیرا این قطعات در مناطقی که در معرض بارش برف و باران قرار دارند، استفاده می شوند و سبب هدایت قطرات باران و برف به سمت پایین می شوند.

با وجود این ویژگی ها استفاده از این محصول برای جمع آوری برف و باران می باشد. در گذشته تنها محصولات فلزی در بازار وجود داشتند و در نهایت برای کاربری های مختلف استفاده می شدند، اما پس از تولید دستگاه های برش و رول فرمینگ، امکان تولید و عرضه ورق های گالوانیزه رنگی فرم دار و شیروانی در ابعاد مختلف و عرض حدودی 100 و 125 سانتی متری بر طبق سفارش خریدار فراهم شد. در نتیجه امروزه از این محصول به عنوان یکی از متریال های محبوب استفاده می شود.

ورق سینوسی گالوانیزه در مقایسه با ورق موج دار آهنی

ورق سینوسی گالوانیزه

در ابتدای فرآیند تولید ورق سینوسی، جنس آن از آهن بود، اما پس از مدتی به معایب آن پی برده شد و مشخص گردید ورق های موج دار آهنی مستعد خوردگی می باشد. آسیب زیاد در کوتاه مدت نیز از معایب دیگر آن ها بود؛ بنابراین به سرعت از رده تولید خارج شده و امروزه رواج ورق های گالوانیزه رنگی به صورت فرم دار صورت گرفته است. قیمت ورق رنگی طبیعتاً از فلزات رنگی معمولی بالاتر می باشد، اما لازم است بدانید این محصولات برای همه کاربردها مناسب نبوده و بیشتر در صنعت ساخت و ساز به کار برده می شوند.

از سوی دیگر برخی از طرح های آن به دستگاه فرمینگ فشار زیادی وارد کرده که سبب بالاتر رفتن نرخ نهایی خواهد شد از جمله این طرح ها می توان به ورق فرم دار سفال اشاره کرد که خود دارای چند طرح نیز می باشد. رنگ آمیزی ورق های کرکره ای در اکثر موارد انجام می شود. با این عملیات زیبایی ظاهری آن ها دو چندان شده و علاوه بر آن، با افزایش مقاومت آن ها در برابر زنگ زدگی، خوردگی و آسیب های فیزیکی همراه است. زیبایی مناطقی با شرایط جوی متعادل خصوصاً در شمال کشور با استفاده از این ورق ها قابل مشاهده است.

حتما بخوانید:ورق رنگی چیست

پر کاربرد ترین رنگ‌ های ورق سینوسی

بیشترین مصارف ورق های رنگی کرکره ای با رنگ های زیر می باشد:

 • قرمز گوجه ‌ای کد رال رنگ ۳۰۰۰
 • قرمز جگری کد رال رنگ ۳۰۲۰
 • نارنجی کد رال رنگ ۲۰۰۳
 • قهوه ‌ای کد رال رنگ ۸۰۰۴
 • قهوه ‌ای سوخته کد رال رنگ ۸۰۱۷
 • آبی آسمانی کد رال رنگ ۵۰۱۲
 • آبی نیسانی کد رال رنگ ۵۰۱۵

کاربردهای ورق کرکره ای رنگی در صنعت ساختمان سازی

کاربردهای ورق کرکره ای سینوسی

پوشش ورق سینوسی رنگی در استفاده برای نمای ساختمانی ساندویچی، یکی از کاربرد های مهم آن می باشد. این پوشش علاوه بر تأمین ویژگی زیبایی شناختی نمای ساختمان، کیفیت و ماندگاری آن را تضمین می کند. همچنین استفاده از آن برای پروفیل سقف سبب ایجاد قدرت باربری جداگانه و در نهایت سازگاری با زیر ساخت های سازه سقف خواهد شد. به طور کلی استفاده از ورق کرکره ای در سقف هایی که عنصر زیبایی شناختی در آن ها بیشتر مد نظر است، پیشنهاد می شود. از دیگر کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشش سقف خانه‌ ها
 • سقف شیروانی
 • پوشش سقف سوله‌ ها و خانه‌ های روستایی
 • ورق سینوسی رنگی بیشتر به صورت پروفیل نمای ساختمان ها و همچنین تأسیسات اقتصادی، ورزشی، تجاری، صنعتی و اداری نیز کاربرد دارد.

ابعاد و اندازه

عرضی که توسط پروفیل سینوسی پوشش داده می شود 1000 میلی متر می باشد. ارتفاع دنده آن 35 میلی متر و دیگر ابعاد آن مانند طول، رنگ و ضخامت بر اساس سفارش خریدار انجام می شود.

مزایای استفاده از ورق فلزی سینوسی در صنعت ساختمان سازی

مزایای استفاده از ورق فلزی سینوسی

ورق های کرکره ای مانند دیگر محصولات ساخته شده بر پایه فلز و غیر فلز (مانند ورق های شیروانی سفالی)، مزیت های زیادی را به خود اختصاص می دهند. این محصولات یکی از بهترین گزینه ها به جای ورق های سفالی و بتنی هستند؛ به دلیل این که مواد اولیه به کار رفته در آن ها ماهیتی ارزان داشته و هزینه تولید آن ها نسبت به سایر محصولات فرم دار مقرون به صرفه تر می باشد.

با این حال همان طور که می دانید یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر نرخ شیت های فرم دار، قیمت ورق گالوانیزه است که به عنوان فلز پایه تولید آن ها به کار برده می شود.  این محصول با داشتن خواصی مانند مقاومت در برابر رطوبت، زنگ زدگی و خوردگی از اهمیت زیادی در بین سایر محصولات فولادی برخوردار می باشد.

رنگ آمیزی آن نیز سبب تثبیت پوشش روی و افزایش مقاومت و طول عمر آن خواهد شد. البته عرض آن ها پس از اعمال فرم های مختلف مانند کرکره ای و ذوزنقه ای کمتر می شود؛ به طور مثال عرض یک شیت 100 سانتی متری پس از قرارگیری در دستگاه رول فرمینگ، به یک ورق با عرض 80 سانتی متری تبدیل می شود.

وجود این ویژگی های مثبت باعث رواج و کاربرد گسترده این ورق در صنعت ساختمان سازی گردید. برای مثال کاربرد این محصول در ماشین کاری توجیح اقتصادی دارد؛ زیرا می توان اتلاف مواد اولیه را کم کرد. استفاده از این فرآیند خرید و کاربرد مقادیر خاصی از مواد اولیه را با خود به همراه دارد که باقی مانده آن را در مصارف دیگر می توان استفاده کرد.

حتما بخوانید :ورق گالوانیزه چیست؟

مزیت های مهم و ابتدایی استفاده از ورق رنگی کرکره ای شامل مواردی مانند هزینه، دوام، انعطاف پذیری و مونتاژ سریع می باشد. هر شخصی می تواند با استفاده از این محصول سقفی محکم و با دوام برای ساختمان خود ایجاد کند. مزایای دیگر آن عبارت اند از :

کاهش هزینه ‌های مواد اولیه در تولید

استفاده از محصولات کرکره ای سینوسی، مزیت فوق العاده ای دارد که هزینه آن می باشد. فاکتورهای تعیین کننده میزان هزینه شامل زمان مورد نیاز برای چیدمان نقشه ها و مونتاژ طرح ساختمان می باشد. پیش از خرید این محصولات لازم است به نرخ مواد اولیه آن نیز توجه داشته باشید؛ زیرا یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر قیمت ورق سینوسی می باشند. اگر از ابتدایی ترین ورق فولادی در نظر بگیریم، قیمت ورق سیاه اولین عامل تأثیر گذار بر این موضوع است. این محصول با داشتن ویژگی های منحصر به فرد مانند مقاومت و تولید به روش نورد گرم، پس از اسیدشویی برای تولید ورق های روغنی و سپس گالوانیزه، رنگی و شیروانی فرم دار به کار برده می شود؛ در نتیجه تأثیرگذاری قیمت آن به دور از ذهن نیست.

ماندگاری

استحکام و ماندگاری این محصولات سبب مقاومت آن در برابر عوامل جوی مانند بارش برف و باران و بادهای شدید، موریانه، رعد و برق و حتی آتش خواهد شد. استحکام در برابر آتش در آن ها به دلیل وجود مواد سازنده غیر احتراق می باشد. آن ها حتی قابلیت مقاومت در برابر گرد باد و زلزله را نیز دارند.

انعطاف ‌پذیری و تطبیق پذیری در طراحی

برخی از محصولات تولید شده در کارخانه ها و کارگاه ها برای صنعت ساخت و ساز ابعاد مشخص و کنترل شده ای دارند که قابل تغییر نیست. در تولید ورق های سینوسی ابعاد مشخصی مد نظر نیست و خریدار می تواند بر اساس نیاز خود محصول را با ابعاد انتخابی سفارش دهد. همچنین این اندازه ها حداقل و حداکثر ندارند و کاملاً به صورت سفارشی تولید و عرضه می شوند. قابلیت برش و تغییر ابعاد برای استفاده در مکان های دیگر (بازیافت و فروش) از دیگر مزیت های مهم این محصولات می باشد.

کاهش هزینه های بیمه

به طور کلی دوام سازه های فولادی و مقاومت آن ها در برابر عوامل طبیعی سبب تخفیف درصدی بیشتر شرکت های بیمه برای سازه های ساخته شده به وسیله فلزات شده است. البته مقاومت و کیفیت نهایی این محصولات تا حد زیادی وابسته به ورق های روغنی است که برای ساخت آن ها به کار برده می شوند. با این وجود می توان گفت اگر کیفیت و قیمت ورق روغنی که برای تولید این محصولات استفاده می شود، قابل قبول باشد؛ در نهایت سبب مقاومت مطلوب و کاهش هزینه های حاصل از بیمه خواهد شد. با این وجود بهتر است بدانید فلزات روغنی به علت طی کردن فرآیند نورد سرد از استحکام بالایی برخوردار می باشند؛ زیرا عملیات هایی مانند کشش سرد، سنباده کشی، برس کشی و ... بر روی آن ها انجام می شود.

مونتاژ آسان و سریع

ساختمان هایی که با بخش های فولادی شکل دهی سرد و قطعات CEE به یک دیگر پیچ یا پرس می شوند، ساختمان های فولادی شکل سرد نامیده می شوند. این قطعات پس از پیچ شدن، قاب های دهانه شفاف، ستون ها و تیر ها را تشکیل می دهند. این روش نیازی به عملیات جوش کاری ندارد و به سرعت اجرا می شود.

نیاز به تعمیر و نگهداری کم

یکی از مشکلات ساخت و ساز نفوذ موریانه ها و دیگر موجودات به ساختار ورق های سفالی بوده است که در برخی از موارد دیگر ارزش تعمیرات از نظر هزینه نداشته یا این امر غیر ممکن بوده است. با این حال از جمله دیگر مزایای ورق کرکره ای، مقاومت آن در برابر حمله موریانه ها و ... بوده است و مشکلات ذکر شده را ندارد. آن ها در طول سال ها پوسیده نمی شوند، تاب و شکاف برنمی دارند و نشکن هستند.

افزایش بهره‌ وری انرژی

قطعات ساخته شده با ورق های سینوسی یا کرکره ای از عایق بسیار بهتری در مقایسه با سقف های سفالی برخوردار هستند. این بهره وری در انرژی قابلیت کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش را فراهم می سازد. همچنین ساختمان های ساخته شده با سقف سینوسی رنگی به وسیله یک اسپری حاوی مواد عایق، عایق می شوند. این عایق کردن می تواند نشتی ها و خلل و فرج ها را پر کند و انرژی سرمایش و گرمایش را کاهش دهد.

جمع بندی

در این مطلب با ورق سینوسی و کاربرد گسترده آن در صنعت ساختمان سازی آشنا شدیم. این محصول مانند ورق سیاه و دیگر موارد مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی دارد. جهت اطلاع از نرخ این محصول و دیگر محصولات بهتر است از مشاوره های کارشناسان با تجربه آهن اینفو استفاده کنید تا در نهایت خرید مطمئن و قابل قبولی داشته باشید.