ورق های فولادی طی فرایند نورد گرم یا نورد سرد به محصولاتی تبدیل می شوند که علاوه بر استحکام بالا دارای کیفیت ظاهری مطلوب تری نیز می باشند. پس از انجام نورد گرم بر روی آن ها، ورق های سیاه به وجود می آیند که البته از زیبایی ظاهری بالایی برخوردار نیستند. ورق های سیاه در دو نوع معمولی و صنعتی عرضه می شوند که فرایند تولید هر کدام از آن ها متفاوت است. دلیل انتخاب این نام برای این محصول به علت فرآیند تولید آن توسط نورد گرم یا غوطه وری در مواد مذاب می باشد که با عنوان ورق گرم نیز شناخته می شود.

ورق های سیاه دارای کیفیت های مختلفی می باشند که از ایجاد تغییر در ترکیب عناصر شیمیایی آن ها تولید می شوند. یکی از این گرید ها با نام ST37 شناخته می شود.  این محصول در صنعت با عنوان ورق ساختمانی نیز معرفی می شود و از جمله فولادهای کم کربن می باشد. از مشخصات ورق سیاه ST37 می توان به انعطاف پذیری مطلوب، خاصیت جوش پذیری و استحکام قابل قبول اشاره کرد. همان طور که می دانید وجود کربن در عناصر تشکیل دهنده محصولات فولادی سبب افزایش سختی و استحکام در آن ها می شود.

در نتیجه می توان گفت از آنجایی که فولاد ST37 درصد کربن کمی در عناصر تشکیل دهنده آن به کار می رود، یکی از محصولات معمولی و از جمله فولادهای نرم به شمار می آید. بیشترین کاربرد این ورق ها در مصارف ساختمانی و پوشش سقف سوله ها می باشد و با گرید ST52 بسیار در رقابت و مقایسه قرار می گیرند.

البته فولاد ST52 با داشتن درصد کربن بیشتر از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار بوده و در مقابل انعطاف پذیری آن کمتر است. همچنین به علت داشتن وزن سبک و استحکام بالا، در برخی موارد برای کاربردهای ساختمانی نیز استفاده می شود، اما بیشترین کاربرد آن در موارد صنعتی و سنگین می باشد.

استانداردهای ورق سیاه 


محصولات فولادی ساختمانی از جمله فلزات پر کاربرد جدا نشدنی از صنایع امروزی می باشند که کارشناسان تولید آن ها با توجه به پیشرفت تکنولوژی همواره در تلاش برای بالاتر بردن کیفیت استانداردهای بین المللی در داخل ایران هستند. یکی از خصوصیات ورق های فولادی سیاه گرید و کیفیت است که ویژگی های اصلی آن ها را نشان می دهد.

این محصولات با حروف مخفف ST (Structural) معرفی می شوند. به عنوان مثال در ورق سیاه ST37 عدد 37 نشان دهنده استحکام کششی 37 کیلوگرم بر میلی متر مربع است که در دسته ورق گرم قرار می گیرد. قیمت ورق سیاه به عنوان نخستین ورق فولادی تولید شده از اسلب، تحت تأثیر نوسانات ارزی، وضعیت بورس، میزان عرضه و تقاضا و سایر عوامل قرار دارد، اما هر کدام از کیفیت ها ویژگی های خاصی را دارا می باشند که سبب تمایز در کاربرد نهایی آن ها می شود.

به طور مثال گرید ST37 با داشتن استحکام کششی و مقاومت مطلوب در برابر فشار و ضربه، یک ورق ساختمانی به شمار می آید و در مصارف ساخت و ساز به کار برده می شود. از سوی دیگر با بالاتر رفتن میزان تقاضا برای این ورق معمولی سیاه، نرخ آن بالاتر رفته و به تدریج بر صنعت ساخت و ساز نیز تأثیر می گذارد. در بازار آهن آلات نیز منظور از ورق سیاه، شیت هایی با گرید ST37 می باشد.

ورق های سیاه که از اولین و عمده ترین انواع محصولات فولادی تولید شده در کارخانجات مختلف هستند، دامنه بسیار گسترده ای در نوع فولاد، ضخامت و ابعاد آن دارند. معمول ترین و پر استفاده ترین ورق های سیاه تولید شده در کشور با نام های ST37 و ST52 معرفی می شوند که استاندارد آن ها را نشان می دهد. آن ها مطابق با استاندارد DIN 17100 پیش می روند. البته لازم به ذکر است که این استاندارد  از سال 1980 به این سمت اعتباری نداشته و به جای آن از استاندارد BS EN 10025 استفاده می شود.

به عنوان مثال برای گرید ST37 باید معادل آن را در استاندارد EN  پیدا کرد که با نام S235JRG2 معرفی می شود و اختصار آن ST می باشد. علت این که در کشور ما هنوز هم این فولاد با نام ST37 شناخته می شود این است که تنوع محصولات فولادی به قدری زیاد نبوده که به عنوان ها و اختصارات جدید و جهانی نیازی پیدا شود.

حتما بخوانید:ورق سیاه چیست

 انواع ورق های سیاه st37


گریدهای ورق سیاه به دو دسته کلی معمولی و صنعتی تقسیم می شوند که بیشترین تفاوت آن ها به سبب تمایز در ترکیب شیمیایی به کار رفته در عناصر آن ها است. همان طور که اشاره شد ورق های ST37 در صنعت ساختمان سازی و سقف های مختلف کاربرد دارند، اما یکی دیگر از مهم ترین کیفیت های فلزات گرم شامل ورق ST52  می باشد که کاربرد ویژه ای در صنایع سد سازی و پتروشیمی دارد.

این ورق ها از انواع صنعتی ورق گرم به حساب می آیند. لازم به ذکر است هر دو نوع معمولی و صنعتی، از نوع فولاد کم کربن می باشند، اما به علت وجود برخی از عناصر در گرید ST52 که در گرید ST37 وجود دارد، تفاوت هایی نیز با یک دیگر دارند.

همچنین ورق های سیاه طی فرآیند اسیدشویی و سپس نورد سرد ابتدا به نوع روغنی و سپس به ورق گالوانیزه تبدیل می شوند. البته خواص محصولات گالوانیزه کاملاً متفاوت از فلزات گرم می باشد؛ زیرا دارای سطحی یکنواخت، صاف و صیقلی بوده، مقاومت بالایی در برابر رطوبت، زنگ زدگی و خوردگی داشته و همچنین از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند.

در صورتی که ورق های سیاه بیشتر در برابر فشار و ضربه مقاومت داشته و با تولید در ضخامت های بالا کاربردهای عظیم و صنعتی تری را به خود اختصاص می دهد. طبیعی است که با وجود این خواص قیمت ورق گالوانیزه از محصولات گرم بالاتر می باشد.

آشنایی بیشتر با ورق ST37

یکی از انواع فولاد های غیر آلیاژی که در صنعت ساختمان سازی بیشتر کاربرد دارد ورق ST37 می باشد. درصد کربن این محصول بسیار کم و در حدود 25/0 درصد می باشد و از جمله فولاد های کم کربن به حساب می آید. این محصول به علت داشتن درصد کمی از کربن در داخل خود از جمله فولاد های نرم معرفی می شود و خواص مهمی مانند فرم پذیری سرد، جوشکاری و برش کاری را به خود اختصاص می دهد.

خواص مکانیکی ورق گرم ST37

یک از خواص مکانیکی این محصول شامل استحکام تسلیم و استحکام کششی می باشد. لازم به ذکر است اگر فولاد ST37 به صورت ورق مورد استفاده قرار بگیرد، مقدار تنش تسلیم و کربن آن در درصد ترکیب شیمیایی برای ضخامت برابر یا کمتر از 16 میلی متر و درصد استحکام کششی برای ضخامت کمتر از 3 میلی متر محاسبه خواهد شد.

در غیر این صورت استحکام تسلیم آن در حدود  235 MPS و استحکام کششی آن تقریباً 350 تا 360 MPS می باشد.

تقسیم بندی استانداردهای ورق سیاه به طور کلی عبارت است از:

 • نوع آلمانی DIN 17100
 • استاندارد اروپایی فولاد ST37 به صورت DIN17100
 • استاندارد ایران به صورت EN: S235JR شناخته می شود؛ زیرا هنوز این محصولات تنوع بالایی ندارند.
 • کیفیت JIS: SS400
 • استاندارد ASTM: A283C
 • استاندارد UNI: FE360B

ابعاد ورق ST37


از مهم ترین ابعاد ورق گرم می توان به ضخامت آن اشاره کرد که معمولاً از 5/1 میلی متر به بالا تولید می شود. عرض کنترل شده برای این محصولات در حدود 1250 تا 1500 میلی متر در نظر گرفته می شود. فروش ورق های ST37  در دو نوع شیت و رول می باشد که اگر به صورت شیت باشند در ابعاد زیر عرضه می شوند:

 • 1*2 متر
 • 1.25*2.50 متر
 • 1.5*3 متر
 • 1*6 متر
 • 1.25*6 متر
 • 1.5*6 متر
 • 2*12 متر

این محصولات اگر به صورت رول تولید شوند، در عرض های زیر عرضه می گردند:

 • عرض 1000، 1250 و 1500

درجه بندی فولاد ST37

 • درجه یک : ST37-1  نوع استاندارد و معمولی جهت کاربرد در مصارف معمول
 • درجه دو : ST37-2 نوع متوسط که در استفاده برای کاربردهای مهم
 • درجه سه : ST37-3 این نوع دارای کیفیت بالایی بوده و برای جوشکاری نیز مناسب می باشد.

کاربرد ورق سیاه ST37


همان طور که پیش تر اشاره کردیم ورق سیاه به دلیل داشتن توجیح اقتصادی نسبت به محصولات دیگر مانند ورق روغنی و ... در مصارف معمولی زیادی کاربرد دارد که انواع آن ها عبارت اند از:

 • تولید قوطی پروفیل
 • ورق پانچ و صفحات مشبک
 • ساخت دستگاه های صنعتی
 • صفحه ستون ساختمان
 • بدنه خودرو
 • تولید میلگرد
 • تولید نبشی و ناودانی

 با وجود این کاربرد ها، عمده تولید  ورق های سیاه معمولی برای تولید سایر ورق های فولادی به کار برده می شود. همان طور که در مطالب دیگر اشاره شده است، فرآیند نورد سرد در ادامه فرآیند نورد گرم بوده و محصولات تولید شده از نورد گرم که همان ورق های سیاه هستند، به عنوان ماده اولیه تولید ورق های سرد و روغنی به کار برده می شوند.

البته پیش از انجام این فرآیند باید سطح آن ها تمیز و عاری از هر گونه لایه اکسیدی و غبار باشد؛ به همین علت محصولات گرم را اسیدشویی کرده و سپس فرآیند نورد سرد بر روی آن ها صورت می گیرد. این فرآیند سبب تولید ورق های روغنی می شود که دارای سطحی یکنواخت، شفاف و روشن می باشند.

همچنین از مقاومت بیشتری در مقایسه با ورق های گرم برخوردار می باشند. بدیهی است که قیمت ورق روغنی با توجه به داشتن فرآیند تولید طولانی تر و ویژگی های برتر، از فلزات گرم بیشتر باشد، اما این فلزات در محدوده ضخامتی 3/0 تا 3 میلی متر تولید شده و تنها در صورت قرارگیری پوشش های مختلف بر سطح آن ها مانند روی، پوشش های رنگی، قلع و... ضخامت آن ها نهایتاً تا 6 میلی متر افزایش می یابد.

خرید محصولات فولادی به سبب وجود داشتن نوسانات اقتصادی مختلف در کشور تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. این محصول به سبب داشتن قیمت مقرون به صرفه و تولید در ابعاد و کیفیت های مختلف به صورت لحظه ای و روزانه قیمت گذاری می شود. شما می توانید جهت اطلاع از قیمت ورق ST37 به صفحه جداول وب سایت آهن اینفو مراجعه کنید.

راهنمای خرید ورق ST37

همان طور که اشاره شد، ورق سیاه معمولی با نام اختصاری ST37 شناخته می شود و بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان سازی دارد. نامگذاری این گرید بر اساس استاندارد آلمان DIN بوده و در آن نماد ST به معنای مقاومت و عدد مقابل آن نشان دهنده میزان استحکام کششی ورق می باشد. استحکام کششی این محصول حدود 370 مگاپاسکال بوده و درصد کربن آن بسیار کم می باشد؛ در نتیجه انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر گریدهایی مانند ورق سیاه صنعتی ST52 داشته و از این رو به آن فولاد نرم گفته می شود. با این وجود برای خرید این محصول باید یک سری نکات را رعایت کنید:

1-      ابتدا باید کاربرد نهایی محصول را مشخص کنید. آلیاژ ST37 بیشتر برای کاربردهای معمولی و ساختمانی مناسب بوده و از جمله کاربردهای اصلی آن می توان به ساخت انواع پروفیل های باز و بسته و زد، ساخت ریل راه آهن، قوطی های ساختمانی و ... اشاره کرد؛ در نتیجه محصول مورد نظر تنها برای این موارد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

2-      از ویژگی های این فولاد نرم می توان به قابلیت جوشکاری بسیار بالا اشاره کرد. قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت در برابر ضربه و فشار نسبتاً معمولی نیز از سایر مشخصات این نوع فولاد است.

3-      سطح ظاهری آلیاژ ST37 زبر بوده و رنگ آن خاکستری تیره به صورت کدر می باشد.

4-      ورق سیاه معمولی در بازه ضخامتی 2/1 تا 100 میلی متر و عرض های 600 تا 2000 میلی متر بسته به کارخانه تولید کننده عرضه می شود؛ در نتیجه مرجعی را برای خرید انتخاب کنید که اطلاعات کافی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

5-      در زمان خرید و استعلام قیمت از یک مرجع معتبر در زمینه فروش ورق های فولادی کمک بگیرید تا در زمان بارگیری با هیچ گونه مغایرتی در نوع سفارش و بار تحویل گرفته مواجه نشوید.

مزایای استفاده از ورق گرم ST37

 • قیمت مناسب در مقایسه با ورق نورد سرد
 • قابلیت شکل پذیری
 • قدرت کششی و تحمل فشار زیاد
 • تولید آسان و در دسترس بودن آن
 • خواص مکانیکی مطلوب
 • قابلیت جوشکاری

حتما بخوانید:تفاوت ورق st37 وst52

روش تولید ورق گرم ST37

فرایند تولید ورق گرم به این صورت است که عبور بیلت ها از بین صفحه ها و غلتک ها روند نورد طی شده و سپس به شکل ورق در می آیند. علت نام گذاری نورد گرم بر روی این فرایند به دلیل قرار گرفتن ورق در دمای تبلور فولاد می باشد که بیش از 972 درجه سانتی گراد است. از نظر کیفیت ظاهری ورق گرم دارای سطحی سخت و مات می باشد که به سبب واکنش هوا و اکسید شدن آن بلافاصله پس از تولید است.

همچنین از دیگر عوامل ظاهری آن دوده های کربنی هستند. در مواردی ممکن است به ورق های سیاه، اما با کیفیت ظاهری مناسب تر نیاز باشد. در این زمان انجام فرآیند اسیدشویی سبب تولید ورق هایی با خواص محصولات گرم، اما ظاهر شیت های روغنی می شود.

فرآیند اسیدشویی نیازمند رعایت شرایط مختلف است، اما اسید مورد استفاده، کیفیت مورد نظر و سرعت انجام فرآیند سبب تولید یک محصول اسیدشویی با کیفیت ورق سیاه و ظاهر ورق روغنی می شود. قیمت ورق اسیدشویی نیز بسته به کیفیت نهایی تغییر کرده و در نهایت سبب مشخص کردن کاربرد محصول خواهد شد. جالب است بدانید ورق های گرم خودرو در اکثریت موارد باید اسیدشویی شوند و سپس مورد استفاده قرار بگیرند.

کارخانه های تولید کننده ورق گرم ST37

 • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
 • شرکت فولاد اکسین اهواز
 • مجموعه فولاد کاویان
 • شرکت فولاد گیلان
 • کارخانه نورد و لوله اهواز

میلگرد  ST37

از جمله بهترین و معتبرترین تولید کنندگان میلگرد ST37 می توان به کارخانه ذوب آهن اصفهان، شرکت فولاد کویر کاشان، مجموعه فولاد خراسان، مجتمع فولاد میانه، فولاد گیلان، مجتمع فولاد روهینا، شرکت فولاد کوثر اهواز، فولاد بافق یزد، فولاد ابرکوه یزد، مجتمع فولاد شاهین بناب، اشاره کرد. تولید این میلگرد نیز به صورت نورد گرم در دو نوع پیوسته و ناپیوسته انجام می شود. صادرات این محصولات نیز به کشور های همسایه توسط همه این کارخانه های نام برده شده امکان پذیر می باشد.

قیمت ورق سیاه و گرید ST37

ورق های سیاه از جمله پر کاربرد ترین محصولات فولادی می باشند که مقرون به صرفه بودن آن ها سبب کاربرد های ویژه در صنعت شده است. خرید و فروش آن ها بر حسب ابعاد و وزن انجام می شود. ضخامت آن ها نیز در قیمت گذاری ورق سیاه تأثیر گذار است. به طور مثال قیمت ورق سیاه با ضخامت یک میلی متر ارزان تر از محصولات با ضخامت بالاتر است. همچنین برای اطلاع از قیمت ورق ST37 باید از نرخ قیمت سیاه اطلاع داشته باشیم که خود به تنهایی بر قیمت ورق روغنی یا دیگر محصولات فولادی اثر دارد.

منظور از دیگر محصولات فولادی شیت های گالوانیزه، رنگی یا شیروانی می باشند که از طریق پوشش دهی محصولات روغنی یا اسیدشویی تولید می شوند. فرآیند تولید فلزات پوشش دار به این صورت است که محصول مورد نظر پس از اسیدشویی، تحت فرآیند نورد سرد قرار گرفته و پس از تبدیل به فلزات سرد، با استفاده از پوشش روی، گالوانیزه می شود.

با آماده سازی سطح شیت گالوانیزه، عملیات رنگ آمیزی که شامل چند رنگ مختلف است، بر روی آن اعمال می شود و در نتیجه فلزات رنگی تولید می شوند. با این وجود می توان گفت قیمت ورق رنگی و همه محصولاتی که برای تولید آن به کار برده می شوند، تحت تأثیر نرخ فولاد سیاه یا گرم قرار داشته و این محصول به نوعی ماده اولیه جهت تولید سایر ورق ها به شمار می آید.

صحبت های تکمیلی

در این مطلب به معرفی و تشریح ورق های سیاه، نحوه قیمت گذاری، مزایا و کاربرد های آن ها به خصوص برای گرید ST37 پرداختیم. شرکت آهن اینفو همواره در تلاش برای قیمت گذاری به صرفه و فروش محصولات با کیفیت به خریداران عزیز می باشد. جهت ارتباط با واحد فروش با شماره تلفن ثابت 03136605390 الی 93 تماس بگیرید.