کارشناس فروش ورق سیاه، اسید شویی و اسلب

کارشناس فروش ورق روغنی

کارشناس فروش گالوانیزه و رنگی

آدرس شرکت: اصفهان، خیابان سجاد، خیابان سپهسالار، ساختمان شهر ارا، طبقه اول، واحد 3
۰۳۱۳۶۶۰۵۳۹۰      ۰۳۱۳۶۶۰۵۳۹۱      ۰۳۱۳۶۶۰۵۳۹۲      ۰۳۱۳۶۶۰۵۳۹۳

ahaninfochannel      ahan_info

پس از استخراج آهن و فولاد خام از معادن، بر اثر انجام فرایندهای مختلف بر روی آن ها محصولات متعددی به وجود می آید که یکی از آن ها شمش فولادی می باشد. در واقع تولید شمش به وسیله یکی از فرایندهای میانی نورد فولادها انجام می شود و ماده اولیه صنایع پایین دستی به شمار می آید. این ماده به صورت جامد و در ابعاد قابل حمل ساخته می شود. بر اثر انجماد فلز مذاب در قالب، شمش سازی انجام می شود و چند هدف را دنبال می کند.

چهار نوع شمش فولادی وجود دارد:

 •          شمش دستی (Ingot)
 •          بیلت (Billet)
 •          بلوم (Bloom)
 •          اسلب (Slab)

شمش  Ingot

همان طور که گفتیم شمش جسمی جامد و در عین حال قابل حمل می باشد و به صورت قطعات مستطیلی تولید می شود. سطح مقطع شمش ها اغلب به علت قالب گیری دستی، حمل و نقل آسان و سهولت در خارج کردن آن ها از قالب شبیه به ذوزنقه است که طول هر شاخه حداکثر به دو متر خواهد رسید. تولید این محصول به طور معمول در کارگاه های کوچک انجام می شود.

در صنعت فولاد برای معرفی شمش عموماً از واژه های بلوم، بیلت یا اسلب استفاده می شود. این محصولات مانند دیگر ورق های فولادی دارای گریدهای مختلفی می باشند که بر اساس استانداردهای کشورهای مختلف تعیین می شوند. گریدهای شمش فولادی عبارت اند از:

 •          SP-5SP بر اساس استاندارد روسی
 •          ST37 بر اساس استاندارد آلمان (DIN)
 •          ST52 بر اساس استاندارد آلمان (DIN)

این گریدها با وجود داشتن عناصر مختلف در خود، دارای خواص مکانیکی مختلف از جمله انعطاف پذیری، خمش، کشش و پیچش هستند و از این جهت کاربردهای متنوعی را به خود اختصاص می دهند.

بیلت (Billet) یا شمشال

نام دیگر بیلت، شمشال می باشد و اصطلاح علمی تری که آن را در سراسر دنیا می شناسند CCM است. لازم به ذکر است اگر شمش به صورت مستقیم از طریق CCM به مصرف نورد برسد، شمش CCM یا بیلت شناخته می شود. تفاوت بیلت یا شمشال با شمش در طول بیشتر آن و سطح دایره شکل یا مربعی است. همچنین عرضی کمتر از 15 سانتی متر داشته و به گونه ای سطح مقطع آن کوچک تر از 230 سانتی متر می باشد. کاربرد شمشال بیشتر برای تولید میلگرد و سیم است.

 

بلوم (Bloom) یا فابریک

بلوم را با نام شمشه نیز معرفی می کنند و در واقع همان بیلت می باشد که سایز آن متفاوت است. عرض بلوم بیشتر از 15 سانتی متر می باشد و سطح مقطع آن کوچک تر از 230 سانتی متر مربع است. به طور معمول بیلت و بلوم در یک دسته بندی قرار می گیرند و تفاوت آن ها در ابعاد می باشد. کاربرد این محصول برای ساخت سپری، ریل، ناودانی، قوطی و ... است.

اسلب (Slab) یا تختال

اسلب قطعه ای با شکل ظاهری مکعب مستطیل و از جنس فولاد می باشد. ضخامت آن در حدود 230 میلی متر و با عرض 1.25 متر و طول 12 متری ارائه می شود. نام دیگر اسلب در بازار تختال می باشد و از جمله مواد اولیه برای ساخت ورق فولادی است. جالب است بدانید بلوم از کنار اسلب بریده می شود. قیمت اسلب فولادی بر ورق های فولادی اثرگذار می باشد.

روش های تولید فولاد میانی (Semi-Finished Steel)

پس از استخراج سنگ آهن از معادن، به روش های مختلفی آن را احیا کرده و به محصولات ذکر شده تبدیل می کنند:

 •          کوره بلند
 •          احیا مستقیم
 •          کوره تونلی
 •          کوره قوس الکتریکی
 •          کوره القایی

اسلب فولادی یا تختال چیست؟ کاربرد و مزایای آن

روش کوره بلند (Blast Furnace)

در روش کوره بلند سنگ آهن پس از گندله سازی، به همراه کک و آهن در داخل کوره بلند ریخته می شود و آهن خام یا چدن (با میزان کربن بیش از 2 درصد) به وجود می آیند. سپس آهن خام به کمک دمش اکسیژن در کوره کنورتر به فولاد مذاب تبدیل می شود. پس از تبدیل به فولاد مذاب با ترکیب شیمیایی مورد نظر، به وسیله پاتیل به بخش ریخته گری انتقال پیدا می کند.

این واحد نیز با استفاده از تکنولوژی ریخته گری پیوسته، مواد مذاب را به شکل یکی از انواع شمش فولادی ریخته و تولید می شود. برای اطلاع از نرخ شمش فولادی و دیگر محصولات مانند قیمت ورق شیروانی 6 متری می توانید به وب سایت آهن اینفو مراجعه کنید.

احیا مستقیم (Direct reduction)

در این روش با استفاده از سوخت گاز طبیعی در کوره های احیا، آهن اسفنجی تولید شده و به صورت بریکت مورد استفاده قرار می گیرد. آهن های قراضه و دست دوم را به وسیله سبدهای مخصوص در کوره قوس الکتریکی ریخته و سپس بریکت اسفنجی را همراه با مواد سرباره سازی مثل کک، آهک، بنتونیت و ... از بالا به آن اضافه می کنند. شارژ کوره به وسیله حرارت ناشی از قوس های الکتریکی ذوب شده و دوباره ترکیب شیمیایی مذاب کنترل می شود تا به حالت مد نظر برسد.

در مرحله بعد فولاد مذاب پس از جدا شدن ناخالصی های آن به وسیله پاتیل های حمل مواد مذاب به خط ریخته گری منتقل می شود. مواد مذاب در ظرف تاندیش ریخته و سپس آن را در داخل قالب مسی آب گرد و بر روی یک غلتک قرار می دهند. سپس با پاشیدن آب آن را خنک می کنند. در نهایت شمش های منجمدی به دست می آید که به طول های مورد نظر برش می خورد.

روش کوره تونلی (Tunnel furnace)

در این روش آهن را در حالت جامد و به وسیله کربن احیا می کنند. این روش در مقایسه دو فرایند قبل، نوین تر است.

کوره قوس الکتریکی (Electric arc furnace)

این روش نیز مانند روش احیای مستقیم می باشد و همان مراحل را دارد. به صورتی که آهن قراضه داخل کوره ریخته شده و سپس ترکیبی از بریکت اسفنجی و مواد سرباره از بالا به مواد در حال ذوب اضافه می شود. پس از دمش اکسیژن که سبب اکسیداسیون ناخالصی ها به خصوص کربن می شود، همگن سازی انجام شده و ترکیبات به مواد فولاد مذاب تبدیل می شوند. در نهایت به واحد ریخته گری منتقل می شوند و پس از طی مراحل به شمش فولادی منجمد تبدیل می گردند.

کوره القایی (Induction Furnace)

در کوره های القایی به وسیله جریان برق، آهن قراضه یا شمش فلزات ذوب شده و مواد مذاب حاصل بعد از تخلیه و قرار گیری در قالب ها، به شکل شمش فولاد تولید می شوند. شمش فولاد تولید شده در کارخانه های نورد برای ساخت انواع ناودانی، میلگرد و نبشی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از کوره های القایی مزیت هایی به نسبت دیگر روش ها دارد که عبارت اند از:

 •          سرعت ذوب گیری بالا نسبت به کوره های فسیلی (دوار)
 •          اشتغال فضای کمتر
 •          عدم آلودگی محیط زیست و استفاده از آن در مقیاس کارگاهی تا کارخانه ای
 •          اپراتوری آسان و راندمان بالا
 •          استفاده از خطوط مداوم بیلت فولادی
 •          سوددهی واحد های تولید

لازم به ذکر است مزیت های این روش خصوصاً سرعت کارکرد آن سبب استفاده در صنایع قطعه سازی شده است. امروزه بسیاری از واحدهای ریخته گری در حال جایگزین کردن کوره های قدیمی با کوره های القایی می باشند؛ زیرا راهی مطمئن و پر سود در جهت جبران کمبود شمش فولاد و کاهش واردات آن است.

نوع شمش مورد استفاده برای تولید میلگرد

برخی از کارخانه ها از شمش 150 با توجه به نورد برای تولید میلگرد استفاده می کنند، اما استفاده از نوع 150، 125 یا 130 چندان تفاوتی ندارد. در برخی از موارد از بلوم نیز برای تولید میلگرد استفاده می شود و بسته به طراحی خط نورد دارد. خط نورد جدید همراه با تکنولوژی های بالا از هر دو شمش استفاده می کنند.

در این صورت برای میلگردهای ریز از شمش 120 و 130 و برای میلگردهای درشت از شمش 150 استفاده کنند. کارخانجات در ایران با خط نوردهای قدیمی فقط شمش 120 یا حداکثر 130 را برای تولید میلگرد استفاده می کنند و قابلیت تولید میلگرد از شمش 150 را ندارند. قیمت تمامی این محصولات از جمله قیمت ورق سیاه در سایت آهن اینفو قابل مشاهده است.

100,120,125,130,150,160 به طور کلی شمش را بیلت تعریف می کنند و شمش با ابعاد بالاتر را بلوم معرفی می کنند که بیشتر برای تولید میلگردهای صنعتی استفاده می شود. ابعاد بلوم به صورت زیر می باشد:

·         180*180

·         200*200

·         250*250ورق سیاه چیست؟ انواع، ابعاد و نحوه تولید

تفاوت شمش، بیلت و بلوم

به طور کلی در استفاده از کلمات و اصطلاحات شمش، بلوم و بیلت در بازار کمی تفاوت است که به آن ها می پردازیم:

شمش بلوم بیشتر برای تولید میلگردهای صنعتی استفاده می شود و برخی از کشورها مانند چین و اکراین به علت داشتن تولید بالای فولاد و ظرفیت دستگاه CCM به درخواست خریدار خود، شمش های بلوم در ابعاد 180 به بالا تولید می کنند. سپس طی یک مرحله نورد به ابعاد شمش بیلت 160 به پایین تغییر می کند. شمش های بیلت دارای چگالی بیشتر بوده و در مصارف صنعتی به کار می روند.

شمش SP3 یا ST44-2 با کربن حداکثر 22، اغلب در ساخت نبشی و ناودانی و یا در بعضی موارد در ابعاد میلگرد های ریز کاربرد دارند.

به طور معمول شمش SP5 اغلب جهت ساخت میلگرد تا سایز 25 مورد استفاده قرار می گیرد. جهت تولید میلگرد سایز 25 به بالا از شمش  با گرید Gr60 استفاده می شود و برای ساخت کلاف نیز شمش با گرید SP5 Rst34 , 1006 , 1008 – به کار می رود.

شرکت آهن اینفو مرجع تخصصی قیمت گذاری و عرضه ورق های فولادی در اصفهان می باشد که قیمت تمامی محصولات آن را در سایت خود بارگذاری می کند.که شما عزیزان میتوانید جهت خرید ورق گالوانیزه و دیگر ورق های فولادی تخت با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.