همان طور که می دانید محصولات فولادی طی دو فرآیند نورد گرم و نورد سرد به محصولاتی تبدیل می شوند که کاربردهای بسیاری در بیشتر صنایع دارند. یکی از محصولات به دست آمده از نورد سرد، ورق های روغنی می باشد که خود به تنهایی گرید های زیادی داشته و یکی از مهم ترین فلزات برای تولید ورق گالوانیزه به شمار می آید. در ادامه به معرفی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت ورق روغنی می پردازیم.

بررسی چیستی ورق روغنی از منظر تخصصی

همان گونه که اشاره کردیم به سبب قرار گرفتن ورق های فولادی تحت فرآیندهای مختلف، محصولات متعددی تولید می شوند. محصول به دست آمده از فرآیند نورد گرم، ورق سیاه نامیده می شود که ظاهری مات و کدر داشته و در صنایع وسیع و مکان هایی که ظاهر اهمیت چندانی نسبت به مقاومت ندارد، استفاده می شود. فلزات روغنی بر اساس ویژگی های مکانیکی و شیمیایی خود گریدهای مختلفی دارند و بر اساس آن ها کاربردهای متفاوتی را به خود اختصاص می دهند.

بنابراین ورق پایه برای تولید محصولات سرد، شیت سیاه است که ابتدا طی فرایند اسیدشویی ظاهری تمیز و براق پیدا می کند و در نهایت با استفاده از نورد سرد به ورق روغنی تبدیل می شود. با این وجود قیمت ورق روغنی اصفهان بر اساس محصولات نورد گرم تغییر و نوسان پیدا می کند. عملیات های حرارتی که بر روی محصولات سرد قرار می گیرد، سبب تغییرات زیادی در ویژگی های آن ها می شود. از جمله این خواص می توان به مقاومت بیشتر در برابر کشش و در نتیجه گسیختگی اشاره کرد. از جمله مهم ترین کاربرد این محصولات می توان صنایعی مانند خودرو سازی و ساخت لوازم خانگی را نام برد.

همچنین در صورت نیاز به مطالعه بیشتر درباره ورق روغنی به مقاله ورق روغنی چیست مراجعه کنید.

خصوصیات ورق روغنی

جالب است بدانید ورق های روغنی به علت قرارگیری طی فرآیند نورد سرد، خواص مکانیکی متفاوتی در مقایسه با ورق سیاه پیدا کرده که سبب شکل پذیری بیشتر آن ها می شود. علاوه بر این مورد، مقاومت در برابر کشش در آن ها حدود 20 درصد افزایش یافته و بسته به گرید آن ها متفاوت است. همچنین برای  مطلاعه بیشتر درباره تفاوت ورق سیاه و روغنی به مقاله لینک دهی شده به آن مراجعه کنید

از طرفی دیگر، عملیات حرارتی سبب صاف تر شدن سطح ورق و با کیفیت تر شدن آن می شود. ظاهر زیبا و کیفیت مناسب این محصولات سبب تبدیل شدن آن ها به بهترین مواد اولیه برای تولید فولادهای گالوانیزه و رنگی شده است. به طور کلی در صنایعی که خواص مکانیکی مد نظر است و شکل ظاهری اهمیت زیادی ندارد، استفاده از شیت های گرم در اولویت قرار می گیرد، اما در موارد برعکس بهترین انتخاب شیت های سرد و روغنی می باشند.

از جمله این موارد می توان به خودروسازی و لوازم خانگی اشاره کرد که شکل پذیری نیز در آن ها مد نظر قرار دارد. این محصولات نیازمندی های مربوط به فرم های ظریف و با دقت بالا را برطرف کرده و مقاومت بالایی که در برابر کرنش دارند، سبب حفظ ویژگی ها و جلوگیری از تغییر شکل آن ها خواهد شد.

انواع ورق روغنی

از مهم ترین گرید های ورق روغنی می توان به ST12، ST13 و ST14 اشاره کرد. ورق ST12 بیشترین کاربرد را داشته و از نوع استاندارد محصولات روغنی می باشد. نوع ST13 نیمه کشش نامیده می شود و نوع ST14 برای مواردی به کار برده می شود که به کشش بیشتری نیاز دارند.

با این حال این گریدها تاریخ انقضا داشته و پس از مدتی پوشش روغنی بر سطح آن ها که سبب مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت می شود، از بین می رود؛ به همین دلیل خرید ورق گالوانیزه در مقایسه با فلزات سرد اهمیت بیشتری داشته و با انواع طرح هایی که ساخته می شود، در انواع صنایع کاربرد دارد.

ضخامت ورق روغنی

به طور کلی دستگاه های نورد سرد ضخامت سنج هایی برای محصول نهایی دارند و طراحی غلتک های آن ها به صورتی است که حرکت ورق را معکوس می کند. با این وجود اگر ضخامت فولاد نهایی به حد مورد نظر نرسد، مجدداً حرکت معکوس انجام شده تا با نزدیک تر شدن غلتک ها، ضخامت مورد نظر به دست آید. این عملیات به قدری انجام می شود تا در نهایت حجم مورد نظر تشکیل شود. در برخی از دستگاه ها نیز باید مجدداً ورق وارد دستگاه شود و با نزدیک شدن غلتک ها، مجدداً فرایند کم کردن ضخامت انجام می شود.

به طور معمول با هر بار رد شدن محصول از غلتک ها، ضخامت آن بین 50 تا 90 درصد کاهش می یاید. همچنین دما به سبب نیروهای فشرده کننده و اصطحکاک ممکن است به بیش از 250 درجه برسد؛ بنابراین برای خنک شدن نهایی سطح ورق، به یک عامل خنک کننده نیاز است که ممکن است آب یا روغن باشند. در نهایت ضخامت ورق روغنی بین 12/0 تا 3 میلی متر می باشد و اندازه های استاندارد آن 35/0 تا 3 میلی متر است.

عرض استاندارد ورق روغنی

ضخامت ورق روغنی در محدوده ۰.۳۵ تا ۳ میلی‌متر و عرض استاندارد آن ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی متر است. برای محاسبه وزن ورق روغنی هم می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

طول ( متر) * عرض ( متر) * ضخامت ( میلی متر ) * ۷/۸۵ = وزن ( کیلو گرم )

بررسی قیمت این ورق با ورقهای دیگر

قیمت ورق های روغنی  یا محصولات سرد در مقایسه با فلزات گرم بیشتر می باشد؛ زیرا مراحل بیشتری برای تولید آن طی می شود. علت آن هم برای داشتن مقاومت و استحکام قابل توجهی است که سبب استفاده از آن در کاربردهای مختلف شده است. خرید ورق سیاه به علت داشتن کاربرد های گسترده تر بیشتر مورد توجه قرار دارد، اما داشتن ظاهری زیبا و درخشان، ویژگی اختصاصی محصولات نورد سرد می باشد.

همان طور که اشاره کردیم، مهم ترین کاربرد ورق های روغنی برای ساخت فولاد گالوانیزه و زیر مجموعه های آن می باشد. از دیگر کاربردهای محصولات روغنی می توان به ساخت انواع پروفیل ها اشاره کرد که این مورد نیز به سبب داشتن کیفیت ظاهری مناسب آن ها می باشد.

بررسی عوامل مؤثر بر قیمت ورق روغنی اصفهان

انواع ورق روغنی با ضخامت و طول های استاندارد در کارخانه تولید می ‌شوند. ضخامت ورق ‌های روغنی در محدوده 3/0 تا 3 میلی متر وجود دارد و عرض استاندارد آن ها از 1000 تا 1250 میلی ‌متر متغیر است؛ بنابراین ابعاد و اندازه ‌ها و ضخامت در نرخ ورق روغنی بسیار تأثیرگذار است و بسته به نوع کاربردهایی که از این محصولات انتظار می ‌رود، هر یک از آن ها در جایگاه خود اهمیت دارند. از جمله دیگر عوامل مؤثر بر این موضوع می توان به نرخ محصولات سیاه و آهنی، وضعیت بورس، نوسانات ارزی و اقتصادی اشاره کرد.

از آلیاژهای مختلف برای ساخت ورق سرد استفاده می‌ شود. به همین ترتیب آن ها را به سه دسته ورق ‌های معمولی، ورق ‌های نیمه کششی و شیت های فولادی نورد سرد فوق کششی، تقسیم بندی می‌ کنند. قیمت انواع شیت های روغنی در هر سه حالت نیز متفاوت است. هر یک از این محصولات با گرید تجاری متفاوتی معرفی می‌ شوند. (ST12، ST13 ، ST14)

خرید ورق روغنی برای ساخت ورق گالوانیزه فولادی

ورق های نورد سرد یا روغنی، متریال پایه برای ساخت محصولات گالوانیزه هستند. با توجه به گسترده بودن خرید و فروش شیت های روغنی برای صنعت ورق گالوانیزه، در این قسمت تعریفی از این مصالح خواهیم داشت و به کاربردهای آن ها اشاره خواهیم کرد. 

شیت گالوانیزه فولادی به فلزاتی گفته می‌ شود که در مخلوطی از پوشش گالوانیزه، ضد خوردگی و زنگ زدگی، تشکیل شده از روی مذاب، غوطه‌ور می‌گردد. روش پوشش دهی ورق روغنی با استفاده از فلز روی مذاب از طریق روش گالوانیزاسیون یا همان سلول‌های الکتروولتایی انجام می ‌گیرد. در این فرآیند، ولتاژ بین دو الکترود به گونه ‌ای تنظیم می ‌‌شود که پوشش روی بر روی فولاد رسوب کند.

مهم ترین هدف تولید ورق‌ های گالوانیزه، محصولاتی است که در برابر خوردگی و زنگ زدگی برای اهداف خاص خواص به کار می ‌روند. پوشش محافظ که بر روی فولادهای گالوانیزه اجرا می ‌شود، از جنس فلز روی بوده و سبب محافظت از آن ها در برابر عوامل بیرونی می شود. همچنین دوام و استحکام آن ها را افزایش می ‌دهد. ورق روغنی، بهترین محصول برای کاربرد در محیط‌ های مرطوب یا حاوی آلاینده‌ های خورنده می باشد.

بسیاری از لوازم جانبی خودرو، لوازم خانگی، کابینت‌ های آشپزخانه، قطعات صنعتی، پروفیل‌ها و ... با استفاده از انواع ورق روغنی تولید می‌ شوند و شیت های گالوانیزه نیز کاربردهای گسترده ‌ای در زندگی روزمره دارند. قطعات خودرو و رایانه و تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع با استفاده از این ورق‌ها پوشش داده می‌شوند. قیمت ورق روغنی اصفهان در مرکز "آهن اینفو" به صورت روزانه در اختیار شما قرار می ‌گیرد. برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر می ‌توانید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

جمع بندی

محصولات روغنی و گریدهای آن ها کاربرد گسترده ای در صنعت دارند و عوامل مؤثر بر قیمت ورق روغنی شامل مواردی مانند قیمت محصولات فولادی پایه، وضعیت بورس، نوسانات ارزی و اقتصادی اشاره کرد. برای خرید ورق اسیدشویی بهتر است با کارشناسان آهن اینفو تماس بگیرید تا اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید.