به طور کلی جهت انجام عملیات جوشکاری بر روی محصولات روغنی ابتدا باید بدانید چه روشی را بهتر است انتخاب کنید؛ زیرا اعمال حرارت بسیار زیاد بر سطح این محصولات سبب تبخیر لایه سطحی شده و در نهایت کیفیت و خواص آن ها از دست می رود. 

همان طور که می دانید پوشش روغنی بر سطح این محصولات سبب مقاومت آن ها در برابر عواملی مانند زنگ زدگی و خوردگی می شود. همچنین سبب درخشان شدن سطح ظاهری ورق های روغنی و در نتیجه کاربرد در مواردی که نیاز به زیبایی ظاهری دارند، خواهد شد.

با این وجود جهت جوشکاری شیت های سرد روش های مختلفی وجود دارد که در حال حاضر معمولاً از فرآیند های جوش قوس فلزی با الکترود پوشش دار یا جوشکاری نیمه اتوماتیک استفاده می شود. از سوی دیگر این موضوع وابستگی بسیاری به ضخامت ورق نیز دارد. همچنین در روش جوشکاری قوس با الکترود پوشش دار از الکترودهای 7014، 7018، 6011 و 6010 استفاده می‌ شود.

6 مرحله جهت جوشکاری ورق های روغنی وجود دارد، اما پیش از انجام آن، باید پاکسازی سطح محصولات انجام شود تا برای انجام این فرآیند آماده باشند:

1-      ابتدا باید محل جوشکاری و سطح شیت های روغنی پاکسازی شود تا عاری از هر گونه آلودگی و لایه های اکسید باشد. حتی در صورت نیاز باید عملیات سنگ زنی را پیش از جوشکاری این محصولات انجام دهید.

2-     سپس باید ابزار مناسب جوشکاری، تجهیزات ایمنی و پوشش مناسبی برای خود را آماده کنید.

3-      در این مرحله باید الکترود مناسب برای جوشکاری محصولات روغنی را بر اساس ضخامت آن ها تعیین نمایید.

4-     ورق روغنی مورد نظر را در یک مکان مشخص ثابت کرده تا عملیات جوشکاری بر روی آن انجام شود.

5-     در پایان همه چیز جهت جوشکاری آماده است که اگر مطابق با اصول و استانداردها انجام شود، مشکلی پیش نخواهد آمد.

نحوه انجام فرآیند جوشکاری ورق های روغنی

انجام فرآیند جوشکاری شیت های روغنی از صفر تا صد نیز در چند مرحله انجام می گیرد. پس از آماده سازی سطح و تمیز کردن محل جوشکاری باید الکترودهای مناسب را انتخاب کرده و ورق را در جای مناسب جهت انجام فرآیند جوشکاری قرار دهید. 

سپس استانداردهای لازم جهت عملیات جوشکاری را رعایت کرده و مراحل را تکمیل کنید. در نهایت به وسیله سنگ زنی، مواد مذاب باقی مانده بر روی سطح جوش را پاکسازی نمایید. لازم به ذکر است محصولاتی که قابلیت هایی از جمله جوشکاری را به خود اختصاص می دهند دارای نرخ بالاتری هستند. قیمت ورق روغنی نیز در مقایسه با شیت های سیاه به علت قرار گرفتن تحت فرآیند نورد سرد بیشتر بوده و دارای مقاومت بیشتری نیز می باشند.

سایر عوامل مؤثر بر نرخ این محصولات شامل نوسانات ارزی، نرخ مواد اولیه، نرخ اسید مورد استفاده، کارخانه تولید کننده، وضعیت بورس و ... می باشد، اما با این وجود میزان عرضه و تقاضا برای این محصول نیز در تعیین قیمت آن مؤثر است؛ زیرا در صنایع مهمی از جمله خودروسازی، تولید لوازم خانگی و تجهیزات ساخت و ساز نیز استفاده می شوند.

حتما بخوانید: مقاله ورق روغنی چیست

ورق روغنی و ویژگی های آن

یکی از برجسته ترین ویژگی های محصولات روغنی، مقاومت ویژه آن ها در برابر ضربه و فشار وزن های بالا می باشد. از سوی دیگر این محصولات دارای سطحی درخشان و عاری از هر گونه آلودگی می باشند. این مشخصات سبب استفاده از آن ها به عنوان مواد اولیه سایر محصولات از جمله ورق های گالوانیزه و رنگی می شود؛ زیرا سطح صاف و صیقلی آن ها سبب رنگ پذیری بهتر خواهد شد.

همان طور که اشاره کردیم کارخانه سازنده نقش مهمی در تعیین نرخ محصولات فولادی دارد. از جمله مهم ترین تولید کنندگان محصولات سرد در کشور می توان به مجموعه فولاد مبارکه، فولاد غرب آسیا و هفت الماس اشاره کرد که در این بین قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه از دو شرکت دیگر بیشتر است.

علت این موضوع در کیفیت بالای محصولات این مجموعه، بهره گیری از استانداردهای بین المللی، دستگاه های جدید، داشتن بیش از نیم قرن سابقه به عنوان اولین تولید کننده محصولات سرد و ... می باشد. لازم به ذکر است برخی از گریدهای این محصول تنها در این کارخانه تولید می شوند؛ به همین دلیل نقش مهمی را در صنعت صادرات ایفا می کنند.

تولید ورق های روغنی از فولاد کم کربن که بیشتر از نوع معمولی یا DC01 هستند و مطابق با استانداردهای ملی ایران و بین المللی مانند  DIN 1623، JIS G 3141  و EN 10131 به دست می آیند، توسط شرکت صنایع فولاد هفت الماس صورت می گیرد. قیمت ورق روغنی هفت الماس وابسته به نرخ گذاری فولاد مبارکه می باشد، اما بالا بودن کیفیت آن ها سبب افزایش تقاضا و همچنین صادرات برای این مجموعه شده است.

حتما بخوانید : مراحل جوشکاری فولاد ضد زنگ

جمع بندی

در این مطلب جوشکاری فولادهای سرد و روغنی توضیح داده شد. لازم به ذکر است اگر موارد ذکر شده در حین انجام فرآیند برای این محصولات رعایت شود، علاوه بر کیفیت بالای جوش و تمیز بودن آن، پوشش روغنی سطحی محصول نیز از بین نخواهد رفت.