کارشناس فروش ورق سیاه، اسید شویی و اسلب

کارشناس فروش ورق روغنی

کارشناس فروش گالوانیزه و رنگی

آدرس شرکت: اصفهان، خیابان سجاد، خیابان سپهسالار، ساختمان شهر ارا، طبقه اول، واحد 3
۰۳۱۳۶۶۰۵۳۹۰      ۰۳۱۳۶۶۰۵۳۹۱      ۰۳۱۳۶۶۰۵۳۹۲      ۰۳۱۳۶۶۰۵۳۹۳

ahaninfochannel      ahan_info

همان طور که می دانید سنگ آهن یکی از اصلی ترین مواد اولیه سنگی برای تولید آهن و فولاد خام به شمار می آید. این محصول دارای انواع مختلفی از لحاظ شکل ظاهری و نوع کانی موجود در ترکیبات آن می باشد. در واقع می توان گفت کیفیت آهن خامی که از طریق سنگ آهن فرآوری می شود، بسته به نوع و کیفیت کانی موجود در آن متغیر است، اما این ماده مهم در صنعت، به راحتی بر روی زمین یافت نمی شود و نیاز به استخراج از معادن کشف شده سنگ آهن دارد. در ادامه به بررسی 9 تا از مهم ترین معادن سنگ آهن در جهان پرداخته ایم:


1-مجتمع معدنی سرا نورته ؛ بزرگ‌ ترین معدن سنگ آهن در جهان

به طور کلی سیستم شمالی Vale از سه مجتمع معدنی بزرگ تشکیل شده است که یکی از آن ها سرا نورته Serra Norte Mining Complex نامیده می شود. این سیستم واقع در ایالت پارا و کشور برزیل است و به صورت کامل با معادن، راه آهن، پایانه های دریایی و یک بندر یکپارچه شده است. بهتر است بدانید بیشترین سنگ آهن موجود در معدن سرا نورته با کانی هماتیت و عیار آهن حدود 65 درصد می باشد.

این مجتمع معدنی روباز و سطحی بوده و ظرفیت تولید آن تا پایان سال 2020 حدود 206 میلیون تن برآورد شده است. پیش بینی می شود این معدن تا سال 2037 قابلیت استخراج سنگ آهن با عیار بالا و در حدود 65 درصد را داشته باشد.


2-معدن کاراخاس (Carajas)

یکی از بزرگ ترین و مهم ترین معادن سنگ آهن در جهان کاراخاس نام داشته و در ایالت پارا در شمال برزیل قرار دارد. ذخایر اثبات شده معدن کاراخاس نیز در حدود 2/7 میلیارد تن سنگ آهن و دارای غنی ترین ذخایر و کنسانتره سنگ آهن است. زمان کشف معدن کاراخاس به اواخر دهه 1960 باز می گردد. در این دوره یک هلیکوپتر فولادی آمریکایی برای سوخت گیری مجبور شد در تپه منطقه کاراخاس فرود بیاید، اما متاسفانه موفق به فرود نشد و به تپه برخورد کرد.

نجات یافتگان این هلیکوپتر آمریکایی، متوجه باران براده های آهن شده و سپس بررسی هایی در این منطقه انجام گرفت که سبب کشف معدن سنگ آهن این منطقه با خلوص بیشتر از 66 درصد گردید. جالب است بدانید معدن کاراخاس نه تنها دارای ذخایر سنگ آهن می باشد، بلکه از نظر سنگ معدن منگنز، مس، قلع، آلومینیوم و طلا نیز غنی شناخته شده است.

مجتمع فولاد آمریکا در ابتدای کشف معدن کاراخاس، قصد توسعه دادن ذخایر آهن آن را به تنهایی داشت، اما دولت برزیل حاضر به کنترل شدن این معدن توسط یک شرکت آمریکایی نبود؛ از این رو امروزه یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان سنگ آهن با ظرفیت تولید 510 میلیون تن از این ماده به صورت سالیانه می باشد. از ویژگی های معدن کاراخاس، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، هزینه سوخت، افزایش حمل و نقل بدون استفاده از کامیون و سایر سیستم های خودرویی را می توان در نظر گرفت.

3-معدن سرمایه گذاری مشترک Mt Newman

سرمایه گذاری مشترک نام یک معدن سطحی و رو باز واقع در غرب استرالیا می باشد. این معدن که متعلق به BHP است، حدود 67.11 میلیون تن سنگ آهن در سال 2022 تولید کرد. این معدن در سال 1969 حدود 45/6 میلیون تن سنگ آهن را استخراج نمود. امروزه نیز این معدن حدود 124 میلیون تن سنگ آهن را به صورت سالیانه صادر می کند. سنگ آهن از این معدن به پورت هدلند ارسال می شود تا در آن جا تحت عنوان کلوخه سنگ آهن به تولید کنندگان فولادی در آسیا صادر شود. نرخ سنگ آهن این معادن و درصد خلوص آن ها در نهایت بر قیمت آهن واحد های فولادسازی آسیایی اثرگذار است. همان طور که می دانید سنگ آهن معدن سرمایه گذاری و سایر معادن ذکر شده، برای تولید فولاد خام، مقاطع و ورق های مختلف استفاده می شود.


4-معدن منطقه سی (Area C Mine)

معدن منطقه C نیز یکی دیگر از معادن سطحی و رو باز است که در غرب استرالیا قرار دارد. این شرکت نیز متعلق به گروه BHP بوده که در سال 2020 حدود 4/61 میلیون تن سنگ آهن را تولید کرده است. BHP Group Limited (که قبلاً BHP Billiton نامیده می شد) یک شرکت چند ملیتی استرالیایی در زمینه استخراج معادن و فلزات است که دفتر مرکزی آن در ملبورن، ویکتوریا، استرالیا قرار دارد. پیش بینی می شود معدن C تا سال 2067 قابلیت بهره برداری داشته باشد.

5-مرکز جیمبلبار (Jimblebar Hub)

این مرکز نیز در غرب کشور استرالیا، تقریباً 40 کیلومتری شرق نیومن واقع شده است و متعلق به شرکت BHP می باشد. شهر نیومن تقریباً در 1200 کیلومتری شمال پرث قرار دارد و توسط یک فرودگاه و جاده های حمل و نقل سنگین خدمات رسانی می شود. استخراج سنگ آهن معدن جیمبلبار در سال 2020 حدود 58.78 میلیون تن برآورد شده است. پیش بینی شده است این معدن تا سال 2060 قابلیت بهره برداری داشته باشد.

این مرکز پیشنهاد ادغام یک کارخانه حذف آهک را در معدن جیمبلبار داده است. هدف از ادغام این دو پروژه با یک دیگر، افزایش کیفیت سنگ معدن، به حداکثر رساندن ارزش معدن و کاهش انتشار کربن است.

برای اطلاع از قیمت ورق رنگی به دسته بندی مربوطه مراجعه نمائید.


6-سامارکو آلگریا برزیل

سامارکو آلگریا نیز یکی دیگر از بزرگ ترین معادن سنگ آهن جهان می باشد که در کشور برزیل و استان میناس گرایس به صورت رو باز قرار گرفته است. ایالت میناس گرایس در جنوب شرق برزیل واقع شده است. ذخایر سنگ آهن ثبت شده این معدن چیزی در حدود 97/2 میلیارد تن است. لازم به ذکر است این آمار به سال 2012 باز می گردد.

معدن سامارکو به دو معدن آلگریای جنوبی و شمالی تقسیم بندی شده است که هر دو فعالیت خود را از سال 2000 آغاز کرده اند. این معدن نیز متعلق به شرکت های سرمایه گذاری مانند BHP و VALE می باشد. عیار سنگ آهن معدن سامارکو 2/40 درصد می باشد و پیش بینی می شود که تا سال 2053 بهره برداری از آن ادامه داشته باشد.

7-میناس ایتابیریتوس برزیل

میناس ایتابیریتوس یکی از معادن سنگ آهن در برزیل است که از چهار معدن با نام های سگردو، گالینهیرو، خوائو پرئیرا و ساپکادو تشکیل شده است. این معدن متعلق به شرکت سرمایه گذاری VALE بوده و مانند معدن سامارکو در ایالت میناس گرایش قرار گرفته است. ذخایر ثبت شده معدن میناس تا سال 2012 حدود 78/2 میلیارد تن برآورد شده است.

برای اطلاع از قیمت روز ورق گالوانیزه به دسته بندی مربوطه مراجعه نمائید.

8-وارگم گرانده برزیل

وارگم گرانده نیز یکی دیگر از معادن برزیلی است که از چند معدن با نام های کاپیتائو دو ماتو، نام تاماندوا، و آبوبوراس تشکیل شده و مانند دو معدن ذکر شده در فوق، در ایالت میناس کشور برزیل قرار دارد. ذخایر احتمالی ثبت شده در این معدن نیز در حدود 5/2 میلیارد تن است. نرخ و خلوص سنگ آهن تمامی این معادن بر کیفیت نهایی فولاد ساخته شده در کارخانه های فولادسازی اثرگذار است. در واقع کیفیت این سنگ ها در نهایت بر کیفیت فولاد، اسلب، ورق سیاه و سایر مقاطع فولادی مانند میلگرد مؤثر می باشد. به همین علت است که برای استعلام قیمت روز ورق آهن، نرخ مواد اولیه آن یعنی فولاد خام به دست آمده از سنگ آهن در نظر گرفته می شود. این محصول با دارا بودن خواصی مانند مقاومت در برابر عوامل مختلف، بازه ضخامتی متنوع و داشتن گریدهای گوناگون بیشترین کاربرد را در صنایع به خود اختصاص می دهد.

9-سیماندو

آخرین معدنی که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم، سیماندو نام داشته و در کوه سیماندو منطقه نئورکوره جنوبی گینه جنوبی قرار گرفته است. سیماندو یکی از بزرگ ترین ذخایر سنگ آهن در گینه و جهان به شمار آمده و عیار سنگ آهن آن حدود 65 درصد برآورد شده است. ظرفیت ذخایر این معدن نیز در حدود 4/2 میلیارد تن می باشد.

پیش بینی می شود با توسعه راه آهن این منطقه به ساحل و در نزدیکی ماتاکونگ، راه صادرات سنگ آهن معدن سیماندو به چین توسعه یافته و در نتیجه فولاد سازی این کشور با پیشرفت قابل توجهی همراه باشد.

جمع بندی

به طور کلی معادن بسیاری در سراسر جهان برای استخراج سنگ آهن وجود دارد. این معادن همگی منابع مهمی برای فراوری سنگ آهن و تولید فولاد و مقاطع آن هستند. هر چه خلوص آهن فراوری شده از سنگ آهن بیشتر باشد، کیفیت نهایی مقاطع فولادی تولید شده از آن بالاتر می رود. از جمله مهم ترین این مقاطع می توان به ورق های فولادی اشاره کرد که با داشتن خواص و ترکیبات شیمیایی مختلف، کاربردهای بسیاری را در صنایع به خود اختصاص می دهند. از این رو جهت جهت خرید و استعلام قیمت انواع ورق های فولادی می توانید با کارشناسان شرکت آهن اینفو تماس بگیرید.