طبق دستورالعمل پیشنهادی شورای آهن و فولاد، ضرایب جدید قیمت پایه برای عرضه محصولات زنجیره آهن و فولاد در بورس کالا بر اساس آخرین قیمت کشف‌شده میلگرد به تصویب سه تشکل تخصصی این زنجیره رسیده است.

به نقل از چیلان از منابع موثق، شورای آهن و فولاد متشکل از انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، انجمن سنگ آهن و انجمن نوردکاران فولادی ایران، پس از برگزاری جلسات متعدد، بسته پیشنهادی خود برای ایجاد توازن و متعادل‌سازی قیمت در زنجیره آهن و فولاد کشور را به دولت ارائه داده است. تشکل‌های تخصصی در قالب یک دستورالعمل یکپارچه، فرمول‌های جدیدی برای ضرایب قیمتی محصولات زنجیره آهن و فولاد پیشنهاد داده‌اند.

طبق دستورالعمل پیشنهادی شورای آهن و فولاد، ضرایب جدید قیمت پایه برای عرضه محصولات زنجیره آهن و فولاد در بورس کالا بر اساس آخرین قیمت کشف‌شده میلگرد به تصویب سه تشکل تخصصی این زنجیره رسیده است. بر این اساس، قیمت پایه شمش فولادی ۸۶ درصد قیمت کشف‌شده میلگرد، قیمت پایه آهن اسفنجی ۴۶ درصد قیمت کشف‌شده میلگرد، قیمت پایه گندله ۲۰ درصد قیمت کشف‌شده میلگرد (که ظرف ۴ ماه به ۲۲ درصد خواهد رسید)، و قیمت پایه کنسانتره ۱۶.۵ درصد قیمت کشف‌شده میلگرد خواهد بود.

ممنوعیت خرید شمش و آهن اسفنجی توسط شرکت‌های بازرگانی
شورای آهن و فولاد ایران مصوب کرده که خریداران آهن اسفنجی در بورس کالا صرفاً می‌بایست شرکت‌های تولیدکننده شمش فولادی (بیلت، بلوم و اسلب) و خریداران بیلت و بلوم صرفاً شرکت‌های نوردی تولیدکننده مقاطع طویل باشند. شرکت‌های بازرگانی صرفاً در صورت توافق و به نمایندگی از شرکت‌های خریدار، در قالب مچینگ (بر اساس آخرین قیمت کشف شده) می‌توانند از بورس کالا خرید نمایند..
شورای آهن و فولاد همچنین اعلام کرده که میزان الزام به عرضه در بورس کالا برای کلیه کارخانجات زنجیره تولید آهن و فولاد کشور با در نظر گرفتن شرایط مازاد و کمبود در هر حلقه و لزوم ایجاد شرایط رقابتی با اولویت تامین نیاز داخل اعمال می‌شود که در جلسات بعدی این شورا، جزئیات این موارد مصوب و اعلام خواهد شد.
جزئیات بیشتر از مصوبه شورای آهن و فولاد ایران در خصوص دستورالعمل تعیین قیمت پایه و شرایط عرضه و تقاضای محصولات زنجیره آهن و فولاد طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.
شورای آهن و فولاد ایران، یک شورای مشورتی است که هماهنگی بین زنجیره آهن و فولاد را برعهده دارد تا از این طریق صدای واحدی از این زنجیره در مسائل مختلف مربوط به سیاست‌گذاری و تنظیم بازار شنیده شود. جلسات مقدماتی این شورا در سنوات گذشته بین انجمن‌ تولیدکنندگان فولاد ایران و انجمن سنگ آهن ایران برگزار شده بود که در نشست‌های سال جاری، انجمن نوردکاران فولادی ایران نیز به جمع اعضای این شورا اضافه شد و شورای آهن و فولاد ایران وارد فصل جدیدی از فعالیت خود شد.
برای مشاهده منبع خبر اینجا کلیک کنید