جشنواره ملی فولاد کشور؛ برنامه ریزی و تدارک برای جهت دادن به اهداف صنعتگران فولاد

جشنواره ملی فولاد کشور؛ برنامه ریزی و تدارک برای جهت دادن به اهداف صنعتگران فولاد

ویژگی‌ های نهمین دوره همایش چشم‌ انداز صنعت فولاد

طبق اخبار اخیر، نهمین دوره همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار مطابق سنوات گذشته طی مدت دو روز برگزار می‌ گردد. در اولین روز علاوه بر سخنرانی ‌های اصلی، برگزاری سه میزگرد تخصصی نیز پیش‌ بینی شده و در دومین روز نیز برگزاری کارگاه‌ های آموزشی در نظر گرفته شده است. همچنین در کنار این موارد برگزاری نشست‌ های تجاری دوجانبه از دیگر ویژگی‌ های این همایش است که با همکاری سه شرکت «شرکت معدنی و صنعتی چادرملو»، «مجتمع فولاد مبارکه» و «شرکت معدنی و صنعتی گل گهر» برگزار می ‌شود. همایش‌های صنعتی و تجاری در جهان علاوه بر این که فرصتی را برای تبادل اطلاعات و معرفی دستاورد‌ های آن صنعت فراهم می ‌کند، فضایی مناسب برای فعالان صنعتی و کارشناسان و فعالان بازار نیز به ‌وجود می ‌آورد تا طی یک گفت وگوی چهره به چهره با یکدیگر تعامل سازنده داشته باشند و بی‌ تردید این گفت‌ وگو‌ ها که در حاشیه هر همایشی اتفاق می ‌افتد یکی از مهم ‌ترین و حیاتی ‌ترین بخش‌ های همایش است. اما به دلایل مختلف از جمله پراکندگی موضوعات، عدم انسجام و مشخص نبودن موضوع و اشخاص از قبل، شاید از حداکثر بهره ‌وری برخوردار نباشند.

در نهمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار برای حداکثر‌سازی بهره‌وری و استفاده مطلوب از فضای گفت‌وگو و تعامل، بخش نشست‌های تجاری (B۲B Meeting) که از دو دوره قبلی به همایش اضافه شده نیز در نظر گرفته شده است. در این نشست‌ها که زمانی بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد، فعالان صنعت می‌توانند شرکای جدید تجاری خود را پیدا کنند و جلسات و مذاکرات خود را پس از همایش ادامه دهند. از طرف دیگر با توجه به حضور گسترده شرکت‌های خارجی و سرمایه‌گذاران از کشور‌های دیگر، امکان ملاقات آنها در فرصت کوتاه هم میسر نخواهد بود؛ ولی با توجه به آنکه این گروه‌ها در هر دو روز همایش حضور دارند، فعالان صنعتی می‌توانند پروژه‌ها و فرصت‌های موجود در شرکت خود را به آنها معرفی کنند تا پس از آن، امکان مکاتبه و مذاکره فراهم شود. از سوی دیگر، برگزاری نمایشگاه جانبی به‌عنوان بهترین فضا برای معرفی و ارائه محصولات و خدمات شرکت به حاضران است. حتی با ظهور عصر تکنولوژی و ارتباطات آنلاین هنوز هم این نمایشگاه‌ها هستند که بیشترین تاثیر را در پرورش روابط کسب‌و‌کار سودآور دارند. در نمایشگاه جانبی نهمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار پیش بینی می‌شود صدها نفر بازدید‌کننده از غرفه‌های نمایشگاهی بازدید کنند تا علاوه بر بهره بردن از نمایشگاه درصورت نیاز از خدمات و محصولات ارائه‌شده توسط شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، بهره گیرند. نهمین دوره همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار، نهم و دهم بهمن ماه امسال به ابتکار گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود و صاحب‌ نظران و فعالان صنعت فولاد مهم‌ترین مسائل حال و آینده این صنعت را بررسی خواهند کرد.

جشنواره ملی فولاد کشور؛اتفاقی بی بدیل!

شاید کمتر کسی تصور می نمود که در فاصله یک ماهه از تصمیم تا عمل بتوان نمایشگاه و جشنواره ای کم نظیر را برای جهت دادن به اهداف صنعتگران فولاد برنامه ریزی و تدارک نمود.اما همبستگی جامعه فولادی کشور نشان داد که اگر تعریف مشخصی از فرایند ملی حضور در عرصه بومی جهت ساخت قطعات و تجهیزات و مواد اولیه ایجاد شود و نقشه راه معلوم گردد انگاه می توان به نتایج حاصله امیدوار بود.

بعد از تحریم های دولت ترامپ جامعه صنعتگران فولاد کشور به این نتیجه رسیدند که مشکلات را باید با نگرش نوینی مورد ارزیابی قرار دهند در غیر این صورت باید شاهد اضمحلال تولید در پای واردات باشند.نگرشی که بانی آن انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بود.شخصیتی که کاریزمای ورود در پیشقراولی جامعه فولادین کشور را بخوبی داراست و رویدادنمایشگاه و جشنواره بخوبی مبین این اتفاق ویژه بود.مجموعه ای از جوانان و کهنسالان این صنعت در دو روزی که تاکنون از برگزاری این نمایشگاه و جشنواره گذشته در بخش های مختلف علمی و فنی در حال تبادل دانش و تجربیات به یکدیگرند و این مهم در حالی در مرحله تحقق ، خود را ابراز نموده که فاصله کارفرما و پیمانکار  در حداقل خویش ابراز شده است.

در این روزها پیوندهای ملی بخوبی جایگزین منافع شخص و یا شرکتی قرار گرفته و هدایتگران فنی و مهندسی هشت میز بعنوان جهت دهنده اهداف جشنواره تدارک دیده  که دائما در حال رصد نتایج حاصله از نشستهای خویش بایکدیگرند .

رویداد اخیر اثبات نمود که پیش تر از این ، می بایستی چنین گام اساسی برداشته می شد و مهندسان و خبرگان این صنعت فارغ از بحثهای کلی و سخنرانی و تحلیل شرایط عمومی صنعت فولاد در جزییات نیز با همه قوا وارد عرصه تبادل دانش و تجربه برایند.اتفاق میمونی که اینک با همت انجمن تولیدکنندگان وارد مدار عملی شده اما تداوم ان بسیار مهم تر خواهد بود.

گرداوری شده توسط آهن اینفو

19 دی 97 دنیای اقتصاد