مدیرعامل کیمیا معادن سپاهان: معدن و صنایع معدنی جایگزین نفت

 

 

طبق گزارشات اخیر، مقرر گردیده است که سهامداران شرکت فولاد کردستان 44 درصد ایمیدرو، 20 درصد کمیته امداد، 20 درصد توسعه معادن و فلزات به نمایندگی صبا نور و 16 درصد مجموعه کیمیا معادن سپاهان باشند. علاوه بر این منابع تامین کننده خوراک فولاد کردستان نیز مجتمع کیمیا معادن سپاهان و صبانور خواهند بود. تا هشت ماه آینده کیمیا معادن سپاهان دو طرح گندله 600 هزار تنی و کنسانتره 500 هزار تنی را احداث خواهد کرد و با احداث این واحد به تولید 900 هزار تن کنسانتره خواهد رسید. علی خیراللهی، مدیر عامل شرکت کیمیا معادن سپاهان طی گفت و گویی، فعالیت های این شرکت را تشریح کرده و به ظرفیت های بخش معدن در اقتصاد ایران اشاره کرد. خیراللهی معتقد است که حوزه معدن قادر است در اقتصاد و اشتغال کشور نقشی فراتر از نفت ایفا نماید و در این میان باید به بخش خصوصی هم اعتماد کرد.

مدیرعامل کیمیا معادن سپاهان می گوید: در طول بیش از دو دهه فعالیت در حوزه معدن، همیشه بر این باور بوده ام که این بخش قادر است حتی فراتر از نفت در اقتصاد و اشتغال کشور به ایفای نقش بپردازد ولی دولتمردان به این باور نرسیده اند که تحت حمایت قرار دادن معدن می تواند بسیار مؤثر واقع شود. برای مثال، اگر بخش اکتشاف را در نظر بگیرید متوجه می شوید که ما متوسط ۵۰ مترعمق کار اکتشاف داریم که برای کشوری مثل ایران رقم بسیار پایینی است یا در بخش بهره برداری هنوز مکانیزه عمل نمی کنیم. اگرچه، اکثر معادنی که پروانه بهره برداری می گیرند، طرح و برنامه دارند ولی عملکردشان پایبندی به برنامه را نشان نمی دهد. قبل از ورود من به این حوزه از ظرفیت هایی که در این بخش وجود داشت آگاه بودم و به این دلیل که رشته و سابقه کاری ام معدن است از زیرساخت ها و امکاناتی که در حوزه معدن وجود داشت مطلع بودم بعد از فعالیت در شرکت های دولتی و نیمه دولتی به اکتشاف معدن روی آوردم و در منطقه کردستان اکتشاف کردم؛ در مرحله اول به یک میلیون تن سنگ آهن رسیدیم و در فاز بعدی به ۱۰ میلیون تن ذخیره قطعی دست یافتیم و الان که در اکتشافات تکمیلی تر هستیم و تلاش مان این است که ذخیره قطعی ما به بالای ۲۰ میلیون تن برسد.

در چند سال اخیر مواد معدنی را به صورت خام و سنگ آهن دانه بندی صادر می کردیم ولی با توجه به بازاری که از سه سال پیش ایجاد شد، برآن شدیم که ارزش افزوده بیش تری ایجاد کنیم و نهایتاً وارد فاز احداث کنسانتره شدیم. در فاز اول، یک واحد ۴۰۰ هزارتنی کنسانتره به دست رئیس جمهور در فروردین۹۶ در کردستان احداث شد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر محصول خود را به فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان می دهیم. به دلیل نیازی که کشور داشت امروز یک کیلو کنسانتره را صادر نکردیم درحالی که که می توانستیم با قیمت بالاتری صادرات داشته باشیم.

با عنایت به زیرساخت هایی که در بخش معدن داریم، فاز دوم یک واحد ۵۰۰ هزار تنی کنسانتره را شروع کردیم که با احداث این واحد به تولید ۹۰۰ هزار تن کنسانتره می رسیم. شرکت برای ارزش افزوده بیش تر وارد فاز گندله ۶۰۰ هزار تنی شد و  نهایتاً تا هشت ماه آینده دو طرح گندله۶۰۰ هزار تنی وکنسانتره۵۰۰ هزار تنی به مرحله احداث می رسد.

طبق مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی و در راستای تحقق طرح جامع فولاد، پیش بینی شده بود که یک واحد ۶/۱میلیون تنی آهن اسفنجی برای استان کردستان طراحی شود و پیرو این مصوبه، طرح فولاد کردستان شکل گرفت. با توجه به اینکه مجتمع کیمیا معادن سپاهان و صبا نورکه زیر مجموعه توسعه معادن و فلزات بوده و دارای بیشترین میزان تولید کنسانتره وگندله در استان هستند، این دو مجموعه به عنوان منابع تامین کننده خوراک فولاد کردستان در نظر گرفته شدند و مقرر شده ۴۴ درصد ایمیدرو،۲۰ درصد کمیته امداد،۲۰ درصد توسعه معادن و فلزات به نمایندگی صبا نور و۱۶ درصد مجموعه کیمیا معادن سپاهان سهامداران شرکت فولاد کردستان می باشند. این شرکت درحال حاضر شکل گرفته و هیئت مدیره آن نیز انتخاب شده و احداث فاز اول ۸۰۰ هزار تن میدریکس توسط آقای شریعتمداری، وزیر وقت صنعت کلنگ زنی شد. در بیجار هم یک واحد  ۸۰۰ هزارتنی درحال احداث است. بنابراین مجموعه دو واحد آهن اسفنجی قرار است به مرحله مقاطع فولادی و نهایتا محصولات فولادی برسد.

شاید برای شما جالب باشد که زمان صدور مجوز تا افتتاح فاز یک کارخانه کنسانتره در کمتر از ۸ ماه رقم خورده است. این موردها نشان می دهد که ظرفیت خوبی در بخش خصوصی وجود دارد. سرمایه گذاری مورد نیاز در فاز دو کنسانتره، نزدیک به ۷۰ میلیارد تومان، واحد گندله سازی حدود ۱۲۰ میلیارد و در فولاد کردستان بین چهارهزار میلیارد تومان برآورد شده است.

بخش اول فاز کنسانتره توسط یک شرکت ترکیه ای-آلمانی طراحی شده بود. در ادامه و بعد از نصب، با طراحی های انجام شده موفق شدیم مرحله توسعه را خودمان با تشکیل یک شرکت فنی مهندسی پیش ببریم. به گونه که الان می توانیم طراحی  و ساخت انواع آسیاب های گلوله ای در هر اندازه ای را در معادن داشته باشیم.

متاسفانه مشکلی که در کشور وجود دارد این است که خیلی از قوانین و دستورالعمل ها بدون حضور بخش خصوصی نوشته است. امیدوارم با حضورآقای رحمانی در وزارت صمت، بخش خصوصی معدن مورد توجه و حمایت قرار گیرد و امیدواریم با هم افزایی دولت و تشکل های معدنی و صنعتی، معدن و صنایع معدنی جایگزین نفت شود و شاهد ارزش افزوده، اشتغال و جلوگیری ازخام فروشی در این بخش باشیم.

گرداوری شده توسط آهن اینفو

چیلان 24 دی 97